„Szkół z dębami pamięci cały czas przybywa”. 82. rocznica zbrodni katyńskiej

dsc 4000 2022 04 13 192921

Blisko 22 tysiące Polaków – wojskowych, policjantów i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 roku przez sowieckie NKWD. Dziś obchodzimy 82. rocznicę zbrodni katyńskiej.

CZYTAJ: „Zginęli dlatego, że byli synami polskiej ziemi”. Lubelskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

– W lubelskich szkołach, które posadziły dęby pamięci, wybrzmiały dziś uroczyste apele. Tych placówek z symbolicznymi drzewami cały czas przybywa – mówi lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk. – Ten program sprowadza się do tego, że jeden dąb to jedna z ofiar zbrodni katyńskiej.

– Chcemy, aby to przede wszystkim uczniowie pamiętali o tym, co się stało – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który wziął udział w apelu pamięci w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. – Straty, które miały miejsce w Katyniu, Charkowie, w Miednoje i w Bykowni, to są straty, które nadrabialiśmy przez kolejne dekady i których do tej pory nie nadrobiliśmy. To była absolutna elita państwa polskiego, której nie można było zastąpić, a która była zastępowana przez osoby, które – najdelikatniej rzecz ujmując – w latach 50. czy 60. robiły Polsce więcej szkody niż pożytku.

Dąb pamięci przed Lubelskim Centrum Kształcenia jest poświęcony pochodzącemu z Puław porucznikowi Feliksowi Czarneckiemu, który zginął w Katyniu.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej: uroczystości na cmentarzu przy ul. Lipowej

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej: msza w kościele pobrygidkowskim

CZYTAJ: Lublin: otwarcie wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej: uroczystości przed pomnikiem Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej

FiKar/ opr. DySzcz

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version