Szpiegowali na rzecz Rosji. Obywatel Rosji i Białorusi w tymczasowym areszcie

1460x616 2022 04 27 095022

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską – poinformował dziś (27.04) rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa.

 

„Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące” – przekazał Żaryn.

Jak dodał rzecznik, zatrzymani w dniach 21 i 22 kwietnia 2022 r. mężczyźni są podejrzani o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Obaj usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego. 

„Materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej” – zaznaczył Żaryn w komunikacie.

Śledztwo na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział ds. Wojskowości. „Obaj podejrzani od wielu lat zamieszkiwali Polsce. W ramach działalności gromadzili informacje o jednostkach wojskowych, ich dyslokacji, rozwinięciu, wyposażeniu i sytuacji kadrowej, a także o jednostkach wojsk sojuszniczych” – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz. Dodała, że przestępstwo szpiegostwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal tvp.info.

CZYTAJ: Prokuratura Krajowa: zarzuty i areszt dla Rosjanina podejrzanego o szpiegostwo

To kolejne w ostatnim czasie zatrzymania osób podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. W kwietniu zarzut szpiegostwa usłyszał Rosjanin zamieszkały w Polsce. Mężczyzna na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku został aresztowany na trzy miesiące. Z ustaleń SKW wynika, że prowadził on działalność szpiegowską na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. Miał m.in. gromadzić informacje o jednostkach wojskowych, ich wyposażeniu i sytuacji kadrowej.

W marcu rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował z kolei, że ABW wniosła do MSZ o wydalenie 45 osób, które pod tzw. przykryciem dyplomatycznym, prowadziły działalność wywiadowczą w Polsce. Jak wyjaśnił, to funkcjonariusze rosyjskich służb i ich współpracownicy, którzy oficjalnie mieli status dyplomatyczny.

PAP / opr. GRa

Fot. MON

Exit mobile version