Chleb, sól, wędlina czy baranek wielkanocny, to tylko niektóre z pokarmów, jakie wierni Kościoła katolickiego święcą w Wielką Sobotę. Tradycja ta sięga VIII wieku.
CZYTAJ: Symbolika wielkanocnego koszyczka. Święcenie pokarmów zgodnie z tradycją
– Tak już jest z pokolenia na pokolenie – mówią wierni, którzy przynieśli dziś do kościołów święconkę. – W koszyczkach są jajka, kabanosy, chrzan, sól, pieprz. Chyba tak naprawdę to wszystko wyszło z tradycji rodzinnej. Rodzice nam to przekazywali, a wcześniej dziadkowie im. Tak jesteśmy już nauczeni.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Jeździeckie poświęcenie pokarmów w Motyczu
Każdy z pokarmów wkładanych do koszyczka ma swoje znaczenie, np. jajka jako symbol nowego życia, chrzan przypominający gorycz męki Pańskiej, sól, która zapobiega zepsuciu.
– Wszystko to pewien symbol, który ma przypominać o zmartwychwstaniu Chrystusa – mówi ksiądz sercanin Bartłomiej Król z parafii Dobrego Pasterza w Lublinie. – Trzeba nam „odczarować” święcenie pokarmów, żebyśmy mieli świadomość, że to jest tylko pewien symbol, który ma nas przenieść do duchowego przeżywania Wielkanocy. Nie najważniejsze jest to co, ale dlaczego święcimy.
Poświęcone pokarmy będą spożywane podczas wielkanocnego śniadania.
CZYTAJ: Wielka Sobota: czas ciszy i światła
Wielka Sobota w kościele katolickim to dzień, w którym nie są odprawiane msze święte. Wieczorem sprawowana jest uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej, która należy już do obchodów Niedzieli Zmartwychwstania.
MaTo / opr. LysA
Fot. archiwum