„To bezpośredni atak na Polskę, zemsta za sankcje” – premier o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu

mid 22427049 2022 04 27 114910

Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu to bezpośredni atak na Polskę, która wczoraj pokazała, czym jest realne uderzenie w rosyjskich oligarchów; to zemsta za sankcje – powiedział dziś (26.04) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska była na ten krok przygotowana. „Od jesieni Polsce w ogóle nie będzie potrzebny rosyjski gaz” – podkreślił.

„Z tym szantażem, z tym pistoletem przystawionym do głowy poradzimy sobie tak, aby Polacy tego nie odczuli” – mówił premier, odnosząc się do wstrzymania dostaw gazu przez Rosję. „Po pierwsze, w ostatnich wielu miesiącach tłoczyliśmy gaz do polskich magazynów, podkreślam polskich magazynów, nie magazynów w Niemczech w posiadaniu rosyjskim” – mówił szef rządu. „My naszych magazynów nie oddaliśmy” – zaznaczył.

CZYTAJ: Szefowa KE: planujemy skoordynowaną reakcję UE na wstrzymania dostaw gazu przez Rosję

Wskazał, że Polska ma zapasy gazu. „Dlatego nie tylko nie ugniemy się przed tym szantażem, ale chcę zapewnić moich rodaków, że to działanie ze strony Putina, ze strony Kremla nie wypłynie na gospodarstwa domowe, nie wpłynie na sytuację Polski” – podkreślił Morawiecki.

Premier zapewnił, że specjalne taryfy dla gospodarstw domowych, szpitali, szkół, instytucji pożytku publicznego zostaną wydłużone do roku 2027.

CZYTAJ: Od dziś rosyjski gaz nie płynie do Polski

Morawiecki wyjaśnił, że Polska zużywa rocznie 20-21 mld m sześc. gazu, a krajowa produkcja surowca wynosi 4,5 mld m sześc. „Poprzez Gazociąg Bałtycki będzie możliwe tłoczenie gazu w ilości 10 mld metrów sześciennych; poprzez gazoport w Świnoujściu – 7 do 8 mld m sześc. Wystarczy policzyć te wartości, żeby zrozumieć, że dzięki naszym działaniom Polska od jesieni w ogóle nie będzie potrzebowała rosyjskiego gazu” – stwierdził premier. Jak zaznaczył, budowa Gazociągu Bałtyckiego zakończy się w ciągu najbliższych trzech miesięcy, a od października będzie można rozpocząć tłoczenie gazu.

Premier zwrócił też uwagę na budowę interkonektorów gazowych, łączących sieci państw sąsiedzkich z krajową. „Polska budowała jednocześnie także interkonektory. Skończyliśmy budowę na Słowację; ze strony słowackiej budowa zakończy się bardzo wkrótce; to możliwość tłoczenia gazu w ilości powyżej 5 mld metrów sześciennych (rocznie). Mamy interkonektory z Niemcami; mamy interkonektor Moravia z Czechami; już wkrótce – za kilka dni – otwieramy interkonektor z Litwą, którego przepustowość będzie wynosiła ok. 2 mld m sześc.” – wyliczał Morawiecki.

PAP / opr. GRa

Infografika: Maciej Zieliński / PAP

Fot. PAP/Piotr Nowak

Exit mobile version