Zakończył się trzydniowy, 47. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Na deskach Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury widowiska, spektakle i obrzędy zaprezentowało kilkanaście zespołów z Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza oraz Świętokrzyskiego.
– Wiejska kultura, w tym widowiska, obrzędy i zwyczaje wyrosły wokół świąt i dnia codziennego – mówi teatrolog prof. Lech Śliwonik, członek Rady Artystycznej Sejmiku. – Kiszenie kapusty, darcie pierza – to wszystko było sposobnością do spotkania, pogadania, śpiewania, tańczenia. A przede wszystkim była to kultura rozmowy. Rozmowa umarła, ponieważ w środku izby stanął telewizor i zaczęliśmy oglądać telewizję zamiast rozmawiać o tym, co wypełnia nasze życie. I kiedy patrzymy na sceny sejmikowe, to one ratują tę rozmowę, bo to jest nasz niematerialny dorobek kultury.
Sejmik w Tarnogrodzie rozpoczął tegoroczne sejmikowanie w Polsce. Wiosną i latem mają odbyć się jeszcze cztery międzywojewódzkie sejmiki. Najlepsze przedstawienia i widowiska zaprezentowane zostaną na Ogólnopolskim Sejmiku, który w Tarnogrodzie odbędzie się jesienią.
TsF/ opr. DySzcz
Fot. TsF