„To wyróżnienie dla każdego druha”. Zwyczaj strażackiej warty przy Grobie Pańskim

dsc 6941 2022 04 17 140658

Z Wielkanocą związanych jest wiele zwyczajów i obrzędów. Jednym z nich jest trzymanie warty przez strażaków przy Grobie Pańskim.

– To wyróżnienie dla każdego druha. Nawiązujemy tym do warty żołnierzy, którzy pilnowali grobu Jezusa – mówi Jan Małysza, naczelnik OSP w Soli. – U nas taka warta trwa od uroczystości wielkopiątkowych aż do rezurekcji Zmartwychwstania Pańskiego. Strażacy stoją po jednej godzinie, po dwie osoby. Otrzymujemy od księdza proboszcza jajka. Po powrocie z rezurekcji strażacy dzielą się tym jajkiem.

CZYTAJ: „To bardzo wymowny symbol”. Tradycja przygotowywania Grobów Pańskich

– Jajka te zbierane są od wiernych podczas święcenia pokarmów, a zwyczaj obdarowywania nimi strażaków nawiązuje do zapłaty opisanej w Ewangelii św. Mateusza – mówi ks. Krzysztof Jankowski. – Po zmartwychwstaniu Pana Jezusa strażnicy wrócili do arcykapłanów i uczonych w Piśmie, aby poinformować, że Chrystus wstał żywy z grobu. Arcykapłani dali strażnikom pieniądze, żeby rozpowiadać, że uczniowie wykradli ciało Jezusa.

Strażacy czynnie włączają się także w rezurekcję, m.in. niosąc krzyż, baldachim, paschał czy figurę Zmartwychwstałego. Zabezpieczają procesję i podtrzymują kapłana niosącego Najświętszy Sakrament.

TsF / opr. WM

Fot. TsF

Exit mobile version