W wyzwolonych miejscowościach rejonu (powiatu) buczańskiego w obwodzie kijowskim trwają prace na rzecz rozminowania terenu i przywrócenia infrastruktury krytycznej – łączności, dostaw elektryczności i gazu – poinformował we wtorek (05.04) na Telegramie szef regionalnych władz Ołeksandr Pawluk.
CZYTAJ: W Rubiżnem ostrzał rosyjski uszkodził cysternę z kwasem azotowym
– W gminach Wełyka Dymerka, Kałyta i Baryszówka w rejonie (powiecie) browarskim wciąż trwa +oczyszczanie+ terenu (poszukiwanie rosyjskich żołnierzy). W kilku innych miejscach usuwane są miny – przekazano w komunikacie.
Poinformowano również o katastrofie humanitarnej w gminach Iwanków, Dymer i Krasiatycze rejonu (powiatu) wyszogrodzkiego oraz niedoborach podstawowych produktów w mieście Sławutycz (żywność, leki, paliwo). – Czynimy starania, aby przywrócić tam normalną sytuację. Dostarczamy niezbędną pomoc – poinformowały regionalne władze.
CZYTAJ: Doradca prezydenta USA: zbrodnie w Buczy są częścią rosyjskiego planu inwazji
2 kwietnia wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że cały obwód kijowski został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji.
Po tym, jak wojska najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części tego regionu na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.
CZYTAJ: Rosjanie przejechali czołgami przez cmentarz we wsi pod Mariupolem, niszcząc nagrobki i krzyże
W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.
RL / PAP / opr. WM
Fot. EPA/OLEG PETRASYUK ATTENTION: GRAPHIC CONTENT Dostawca: PAP/EPA