Ukraiński Charków będzie miastem partnerskim Lublina

kharkov freedom square 2022 04 28 204706

Miasto Lublin podpisze umowę partnerską z ukraińskim Charkowem – taką uchwałę podjęli w czwartek jednogłośnie radni miejscy.

Podczas czwartkowej sesji lubelscy radni miejscy jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a miastem Charków na Ukrainie.

CZYTAJ: Charków ma zostać miastem partnerskim Lublina

Na sesji obecna była również radna miasta Równe na Ukrainie Katerina Marczuk, która podziękowała miastu Lublin za okazane wsparcie. – Każde państwo ma prawo do swobodnego życia w swoim kraju. Każde miasto ma prawo istnienia pod spokojnym niebem. Mojemu krajowi, który jest cudny i piękny, to prawo zostało odebrane. 24 lutego to właśnie Polska wyciągnęła nam rękę z pomocą, dziękujemy za to – podkreśliła Marczuk.

Podczas sesji dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Ewa Dumkiewicz-Sprawka poinformowała, że w szkołach i placówkach oświatowych kształci się obecnie 2,1 tys. uczniów z Ukrainy, z czego najwięcej w szkołach podstawowych – 1,3 tys. osób. – Pomimo wielu zachęt ze strony ministra edukacji i nauki dotyczących tworzenia oddziałów przygotowawczych, na terenie naszego miasta oddziały takie funkcjonują jedynie w kilku szkołach. Szacujemy, że około 15 proc. populacji dzieci i młodzieży z Ukrainy uczęszczających do naszych szkół, to uczniowie oddziałów przygotowawczych. Pozostali kształcą się w oddziałach ogólnodostępnych – podsumowała Dumkiewicz-Sprawka.

Przypomniała również, że na mocy zawartego porozumienia z fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w Warszawie, nauczyciele z Ukrainy zostali zatrudnieni na etacie pomocy nauczyciela w 41 szkołach prowadzonych przez miasto.

Z danych przekazanych przez Urząd Miasta w Lublinie wynika, że od początku wojny na Ukrainie ponad 10 tys. uchodźców znalazło schronienie w punktach noclegowych przygotowanych przez miasto. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje 14 takich interwencyjnych punktów z ok. 1,5 tys. miejsc. Minioną noc spędziło w nich 1079 osób.

Od początku wojny na Ukrainie, do Polski z Ukrainy wjechało 3 mln osób, z czego ponad 1,3 mln przez lubelskie przejścia graniczne w Dorohusku, Hrebennem, Zosinie i Dołhobyczowie.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Shmuliko / wikipedia.org

Exit mobile version