Sylwetki zapomnianych polskich wynalazców i naukowców przybliża Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. Trwają tam warsztaty, w których biorą udział nauczyciele przedmiotów humanistycznych i edukatorzy.
– To oni będą przekazywać wiedzę dalej młodszym pokoleniom. To ważne, bo o gigantach nauki nie tylko z Lubelszczyzny warto pamiętać – mówi Adrian Lesiakowski z Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. – Możemy tutaj wymienić Abrahama Sterna, postać mało znaną w tej chwili, ale ciekawą. Z pochodzenia Żyd, wynalazł maszynę liczącą, która wykonywała cztery podstawowe działania. Później ją udoskonalał. Poza tym wynalazł dużo maszyn rolniczych. Skonstruował także maszyny geodezyjne. Postać bardzo ciekawa, wypromowana przez Stanisława Staszica, można powiedzieć zupełnie gdzieś z nieznanego dla wielkiego świata wówczas miejsca, czyli z Hrubieszowa – dodaje Adrian Lesiakowski.
CZYTAJ: Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy. Lubelski IPN zaprasza na warsztaty dla nauczycieli
W trakcie warsztatów nauczyciele pracują przy pomocy infografik wyjaśniających zasady działania wynalazków i ich innowacyjność.
FiKar / opr. PrzeG
Fot. IPN Lublin