Dziś obchodzimy liturgię Wielkiego Piątku. Jest to dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
CZYTAJ: „Chrystus przez swoją śmierć na krzyżu pojednał świat ze sobą”. Ks. Damian Dorot o Wielkim Piątku
– Wielki Czwartek jakby się urwał, ołtarz został ogołocony, więc Wielki Piątek nie zacznie się tak, jakbyśmy tego po liturgii oczekiwali, kapłan nie przyjdzie do ołtarza przy śpiewie, w uroczystej asyście – mówi lubelski duszpasterz akademicki ksiądz Damian Dorot. – Jest absolutna cisza. Kapłan, podchodząc do ołtarza w szatach liturgicznych czerwonego koloru, oznaczających męczeństwo Chrystusa, podchodzi do ołtarza, ale zanim do niego podejdzie, pada na twarz, żeby upamiętnić moment śmierci Chrystusa. To gest największego uniżenia w liturgii. Nie można upaść niżej, niż na twarz. To jest najważniejsze, żeby zrozumieć, że śmierć to jest moment, żebyśmy nie tyle ją celebrowali, tylko żebyśmy byli świadomi, że krzywda, przemoc, grzech – to wszystko prowadzi do śmierci. Stajemy też w poczuciu tego, że jeżeli doznaliśmy straty, krzywdy, nie jesteśmy sami.
Biblista ks. Marcin Pudo w tym dniu zwraca uwagę na paschalną symbolikę Baranka:
– Jezus umierał w tym samym czasie, w którym w świątyni ofiarowywane są baranki paschalne. To jest ofiara ze Starego Testamentu, która była z jednej strony dziękczynieniem Bogu za wyprowadzenie z egipskiej niewoli – z drugiej strony baranek paschalny był tym, który uratował Izraelitów przed niszczycielem, który zabijał pierworodnych w Egipcie. Chrystus staje się takim barankiem ofiarnym, który zostaje złożony w ofierze Bogu Ojcu jako ofiara przebłagalna za nasze grzechy. Zostaliśmy dzięki temu wyzwoleni z niewoli już nie egipskiej, ale niewoli grzechu.
CZYTAJ: „Rozpoczynamy święto świąt”. Ks. Damian Dorot o Wielkim Czwartku
Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Po nabożeństwie Wielkiego Piątku, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony z ciemnicy do Grobu Pańskiego, gdzie jest adorowany do Rezurekcji.
EwKa / TsF / opr. DySzcz
Fot. pixabay.com