Biuro Pomocy Ukrainie utworzono przy szpitalu w Białej Podlaskiej. W jego działalność zaangażowało się kilkudziesięciu pracowników szpitala.
– Pomysł utworzenia Biura to była bardzo dobra decyzja – mówi dyrektor bialskiego szpitala, Adam Chodziński. – Jest potrzebne, bo przy tym cudownym, wspaniałym zrywie, który był chyba w sercu każdego Polaka, ono będzie świadczyło pomoc długofalową.
CZYTAJ: Ze strefy wojny do Lubelskiego. W lubartowskim szpitalu pracuje ukraińska anestezjolog
– Powołany zespół ma koordynować różne formy pomocy, medycznej, rzeczowej, finansowej oraz wolontariackiej – mówi rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej, Magdalena Us. – Sekcja pomocy medycznej koordynowana jest przez lekarza pochodzenia ukraińskiego, który w naszym szpitalu wspiera osoby hospitalizowane. Po pierwsze pomaga językowo, ale także bada ich potrzeby rzeczowe i wspiera ich psychologicznie.
W sekcji medycznej udziela się między innymi pochodząca z Ukrainy Natalia Kuczeruk, która rozpoczęła pracę w bialskim szpitalu.
– Moim głównym zadaniem jest komunikowanie się i pomoc pacjentom z Ukrainy. Otrzymują oni odpowiednią opiekę i są bardzo wdzięczni. Mam spotkania z pacjentami, którzy potrzebują pomocy. Na przykład pacjent niepełnosprawny otrzymał wózek inwalidzki. Była taka prośba i Biuro Pomocy Ukrainie przekazało taki wózek – tłumaczy Natalia Kuczeruk.
– Sekcja pomocy rzeczowej charakteryzuje się tym, że zadaniem koordynatora jest zarządzanie różnego rodzaju zbiórkami na rzecz osób „stacjonujących” w Ukrainie, ale także przybywających do Polski. Jest to różnego rodzaju wsparcie. W obecnym czasie prowadzimy zbiórkę darów rzeczowych, między innymi koców, latarek, power banków. Kolejnym etapem jest sekcja pomocy finansowej. W naszym szpitalu już odbyła się większa zbiórka finansowa. Zakupiliśmy na ten cel terminal, otworzyliśmy konto specjalne, na które osoby z naszego miasta, ale przede wszystkim nasi pracownicy, wpłacają środki finansowe do puszek skarbonek znajdujących się na terenie szpitala. Również wpłacają przez terminal. Wolontariusze, którzy zgłosili się do tego biura, mają cykliczne akcje, gdzie chodzą po różnych komórkach organizacyjnych szpitala: oddziałach, poradniach i dokonują zbiórek – dodaje Magdalena Us.
– Jeśli chodzi o zbiórki finansowe, to jeden z pomysłów jest taki, aby panie, które będą rodziły i rodzą w naszym szpitalu, a są z Ukrainy, mogły dostać podstawową wyprawkę. By ze środków finansowych można było takie produkty pierwszej potrzeby zakupić – dopowiada Adam Chodziński.
– Sekcja wolontariatu w ramach Biura Pomocy Ukrainie ma na celu zrzeszanie różnego rodzaju osób z naszego szpitala chętnych do pomocy – mówi Magdalena Us.
Dary z prowadzonych zbiórek, zarówno rzeczowych, jak i finansowych, bialski szpital chce przekazać między innymi do swojego partnerskiego szpitala w miejscowości Równe w Ukrainie.
W bialskim szpitalu hospitalizowanych jest obecnie kilkunastu pacjentów z Ukrainy. W placówce zatrudnionych jest sześć osób pochodzących z tego kraju, w tym dwie osoby zatrudniono zaraz po wybuchu wojny.
Szczegóły na temat pracy biura pomocy Ukrainie znajdują się na stronie internetowej bialskiego szpitala.
MaT / opr. LysA
Fot. pixabay.com / www.szpitalbp.pl