W Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To najważniejszy okres w roku liturgicznym, uobecniający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
– Triduum Paschalne rozpoczyna Wielki Czwartek, dzień Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Eucharystii – mówi proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju, ks. Roman Sawic. – Dzieje się to w dwóch odsłonach. Pierwszą z nich jest msza święta Krzyżma, kiedy pasterz w każdej katedrze gromadzi Kościół diecezjalny. Podczas tej mszy świętej są konsekrowane oleje do sprawowania sakramentów. Drugim aktem jest liturgia mszy świętej Wieczerzy Pańskiej, która z kolei jest sprawowana w każdej parafii. Jest więc dziękczynienie za dar kapłaństwa i dar Eucharystii, który Chrystus zostawił Kościołowi.
CZYTAJ: „Rozpoczynamy święto świąt”. Ks. Damian Dorot o Wielkim Czwartku
– Na zakończenie liturgii obnaża się ołtarz, zdejmuje się świece, obrus, mszał – mówi lubelski duszpasterz akademicki ksiądz Damian Dorot. – Jezus kiedyś został postawiony przed faryzeuszami przed taki zarzutem, że on i jego uczniowie nie poszczą. Odpowiedział im, że goście weselni nie mogą pościć dopóki pan młody jest z nimi, ale przyjdzie taki czas, kiedy im tego pana młodego zabiorą i wtedy będą pościli. To jest symbol tego ogołocenia. Moja krzywda, mój grzech sprawił, że oblubieniec odszedł, został uwięziony. Wchodzimy na liturgię Wieczerzy Pańskiej i nie wychodzimy tak jak zawsze z błogosławieństwem na koniec. Jest cisza. Najświętszy sakrament jest przenoszony do ciemnicy. To jest takie zaproszenie, żebyśmy byli w tym razem z nim. Potem Jezus z wieczernika wychodzi i idzie do Ogrójca i prosi „Zostańcie tu i czuwajcie ze mną”.
Mszę Krzyżma o godz. 10.00 odprawi w lubelskiej archikatedrze metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. W jej trakcie duchowni z całej archidiecezji odnowią przyrzeczenia kapłańskie, złożone w dniu święceń.
O godzinie 18.00 w archikatedrze odprawiona zostanie Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg. Po mszy świętej ogołocony zostanie ołtarz, a Najświętszy Sakrament przeniesiony do tzw. ciemnicy, miejsca symbolizującego uwięzienie Jezusa i jego oczekiwanie na proces. Adoracja Pana Jezusa w archikatedrze potrwa do godziny 21.00.
TsF / MaTo / EwKa / opr. ToMa / PrzeG
Fot. TsF