Łukasz Wiącek oprowadzi słuchaczy „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” po wystawie „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, którą przez trzy najbliższe dni można oglądać w Muzeum Narodowym w Lublinie dłużej niż zwykle, bo do godz. 20.00. Opowie o twórczości malarki epoki art déco, która obracała się w towarzystwie światowych elit i brylowała na salonach. Była błyskotliwą skandalistką, kochała nowoczesne przedmioty i czerpała z życia pełnymi garściami.
„Obca” to monodram Solomiji Mardarovych w reżyserii Bartłomieja Miernika, którego premiera odbyła się trzy lata temu. Tekst jest literackim zapisem przeżyć, które stały się udziałem młodej Ukrainki, tytułowej Obcej, w związku z przyjazdem do Polski po protestach na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie. „Jej emigracyjna historia staje się głosem pokolenia, którego życie odmieniła konieczność emigracji i przebywania na obczyźnie, związanymi z tym trudnościami i zmaganiem się ze stereotypami.” Przedstawienie wciąż jest grane (za kilka dni zostanie pokazane na festiwalu w Czechch). Solomija Mardarovych i Bartłomiej Miernik będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Porozmawiamy także o innych działaniach prowadzonej przez reżysera Fundacji Banina.
W cyklu „Bolesław Lutosławski– alchemia portretu“ premiera odcinka czwartego, a w nim: o zdjęciach robionych Stanisławowi Lemowi – m.in. o tym, które widnieje dziś na tablicy pamiątkowej na domu rodzinnym pisarza we Lwowie i tym, które wykorzystał Jon J. Muth, zrobił na jego podstawie obraz olejny i wykorzystał w książce „Podróż siódma” Stanisława Lema („The Seventh Voyage”). O roli przypadku, pierwszej podróży do Paryża, zaufaniu, łagodności i namiętności, a także o fotografowaniu rzeźbiarza Philipa Kinga, jednego z najbardziej znanych uczniów Anthony’ego Caro, portretach małżeństwa Ann i John Tusa i o spotkaniu z Davidem Hurn’em, członkiem Magnum Photos, z którym zrobili sobie nawzajem portrety.
Po raz trzeci odbędzie się Lubelska Wiosna Organowa. O rozpoczynającym się w niedzielę wydarzeniu opowiedzą w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Stanisław Maryjewski – główny organista Katedry Lubelskiej i Dyrektor Artystyczny festiwalu oraz Ewa Szałek – koordynatorka projektu.
Fot. Iwona Burdzanowska