03.05.2022 Informator kulturalny

flaga 020522 020 2022 05 03 112308

Trzeci dzień maja mogą Państwo spędzić w teatrze… W Zamościu zaplanowano koncert w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, otwarte są lubelskie kina.. Zaprosimy na przedpremierowy seans nestora francuskiego kina.

W narodowe święto na scenę Teatru im. Juliusza Osterwy dwukrotnie wyjdą dziś aktorzy… Na spektakl „Nora” zaproszenie do odbiorców teatralnej sztuki wysyła reżyser Kuba Kowalski. W bardzo oryginalny sposób osadził klasyczny mieszczański dramat uważany za pierwszy feministyczny tekst w historii dramaturgii. W rolach głównych między innymi Edyta Ostojak, Marta Ledwoń, Wojciech Rusin czy Daniel Dobosz.

Spełnienie tytułowej bohaterki zależy głównie od satysfakcji jej męża. Jest perfekcyjną panią domu. Pewnego dnia postanawia porzucić dotychczasowe życie, gdy stwierdza, że rozpoznaje w mężu kogoś obcego. Ibsenowska Nora stała się ikoną samostanowienia, wolności ku samorealizacji, której warunkiem jest bycie w prawdzie z sobą samą. Wyjście z domu jest aktem narodzin, buntowniczym i heroicznym zarazem. Dzisiejszy spektakl rozpoczyna się o 19 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Nieco wcześniej, bo o 17 – spektakl, który porusza temat ubóstwa i biedy na przykładzie nowojorskich slumsów… Jan Hussakowski wziął na warsztat sztukę Janusza Głowackiego. „Antygona w Nowym Jorku” to – wedle Jana Kotta – jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok „Emigrantów” Mrożka i „Do piachu” Różewicza. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy i opowiada o ludziach, którym można odebrać wszystko, tylko nie godność. Historia Anity, która próbuje godnie pochować swojego ukochanego, jest opowiedziana w formie klasycznej. W antyczne role, przeniesione do współczesnego zgiełku wielkiego miasta, wcielają się Jowita Stępniak, Artur Kocięcki, Tomasz Bielawiec i Marek Szkoda. Szczegóły na stornie teatrosterwy.pl.

Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” nieprzerwanie kontynuuje ludowe tradycje regionu od ponad 35 lat… Zespół wykształcił od podstaw kilkuset tancerzy, którzy popularyzowali polski folklor w różnych częściach kraju i świata. W sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury odbędzie się koncert trzeciomajowy. W programie polskie tańce narodowe i regionalne: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak i oberek. Wywodzą się ze społeczności wiejskiej, z którą są silnie utożsamiane, lecz w trakcie swojego rozwoju historycznego stały się również własnością wyższych warstw polskiego społeczeństwa. Tańce narodowe znajdowały swoje miejsce w dziełach muzycznych i operowych, baletach, muzyce, literaturze i przekazach ustnych. Przeniknęły do muzyki wielkich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Kurpińskiego, Stanisława Moniuszki. Na scenie wykonawcy – 6 grup tanecznych ZPiT „Zamojszczyzna” oraz kapela ludowa. Koncert rozpoczyna się 18:00 w Zamojskim Domu Kultury. 

Jacques Audiard po raz kolejny zaprasza na artystyczny spacer ulicami Paryża… Tym razem reżyser zabiera nas do 13. dzielnicy i opowiada historię, która – biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków – podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości. Film „Paryż, 13. Dzielnica” znalazł się w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes. To ekranizacja komiksowego hitu „Śmiech i śmierć”, a jego współscenarzystką jest gwiazda francuskiego kina Céline Sciamma, reżyserka „Portretu kobiety w ogniu”. Audiard stworzył także fascynujący czarno-biały portret współczesnej metropolii:  oplecionej siatką niezliczonych połączeń i przynoszącej każdego dnia niekończące się problemy z komunikacją. Przedpremierowo obraz mogą Państwo zobaczyć w Kinie Bajka.

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version