Niespełna 18-letni Andrzej Czernicki z Kijowa jako jedyny uchodźca z Ukrainy w województwie lubelskim przystąpił do matury. Do Polski przyjechał z mamą i bratem, który teraz uczy się w podstawówce. Ojciec Polak został w Ukrainie.
Pracodawcy z całego regionu przedstawili swoje oferty pracy uchodźcom uciekającym przed wojną. W Lublinie odbyła się Giełda pracy dla osób z Ukrainy.
CZYTAJ: Pierwsze tego typu wydarzenie w Lublinie. Giełda pracy dla osób z Ukrainy [ZDJĘCIA]
Urzędnicy z gminy Ułęż szkolą się, jak bezpiecznie używać broni. Zajęcia zorganizowano dzięki współpracy ze Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Wzięło w nich udział 35 osób, czyli niemal wszyscy urzędnicy.
CZYTAJ: Urzędnicy chwycili za broń. Szkolenia w gminie Ułęż
Bajka dla dzieci opowiadająca o króliczkach, które muszą opuścić rodzinną polanę, powstała w Lublinie. Jej celem jest pomoc dzieciom w oswojeniu się z tym, co dzieje się wokół nich w związku z wojną w Ukrainie.
CZYTAJ: „Mały Dzielny Króliczek”. Niezwykła bajka pomaga dzieciom zrozumieć wojenną rzeczywistość
Zarząd Dróg i Mostów sprzedaje samochody odholowane z lubelskich ulic. Chodzi o wraki, zdewastowane auta, które teoretycznie nie mają swojego właściciela. Co dzieje się z tzw. wrostami po odholowaniu i które z nich trafiają na licytacje?
CZYTAJ: Wraki z lubelskich ulic. Co dzieje się z porzuconymi samochodami?
Maj w Kościele katolickim jest poświęcony czci Matki Bożej. Po dwóch latach przerwy wróciły spotkania majówkowe pod figurami. Na osiedlu Majdan w Zamościu mieszkańcy spotykają się każdego dnia pod inną figurą, by zachęcić do wspólnego śpiewania.
CZYTAJ: Kontynuacja pięknej tradycji. W Lubelskiem ruszyły majówki
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Piotr Michalski