06.05.2022 Informator Kulturalny

na fb 2022 05 06 133136

Laureatki 12 edycji The Voice of Poland wystąpią na scenie Polskiego Radia Lublin. Komedia oparta na powieści Floriana Zellera w Teatrze Osterwy. Muzyka gospel wypełni przestrzeń Chełmskiego Domu Kultury.

A gdyby tak połączyć muzykę pop folk dodać nieco Indie i dać wolną rękę siostrom o niezwykle charakterystycznych i pięknych głosach? To mieszanka, która składa się na zespół „Pierwiastek z Trzech”. Artyści postanowili na poważnie zająć się muzyką w 2014 roku. Inicjatorkami były Adriana Owczarczyk i Pauliny Szymlek, które zachwycił jurorów podczas 12 edycji The Voice of Poland. W 2018 roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany „Pomiędzy chmurami”.

Muzyka, w której czuje się nawiązania do takich artystów jak Katie Melua, Norah Jones jest opleciona poetyckimi tekstami. Adriana i Paulina są także odpowiedzialne za kompozycje utworów. Na scenie w Studiu Muzycznym im. Budki Suflera towarzyszyć im będzie gitarzysta Adam Kasza-Dulęba, basista Filip Arasimowicz  i perkusista Piotr Dudek. Koncert w Polskim Radiu Lublin rozpoczyna się chwile po 19.00. Muzyczne wydarzenie mogą państwo śledzić także na naszej antenie oraz w mediach społecznościowych.

Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Czy to może być refleksja po dzisiejszym spektaklu w Teatrze Osterwy? „Prawda” to komedia oparta na miłosnych zawirowaniach z wieloma żartami sytuacyjnymi w tle. Spektakl rozpisany jest na 4 osoby. To sztuka na podstawie powieści francuskiego dramatopisarza Florian Zellera.

„Prawda” w reżyserii Pawła Aignera stanowi swoistą analizę zakamarków ludzkiego sumienia. Trafia do naszej podświadomości, drażni, prowokuje. – „Prawda” to przewrotny tytuł – tłumaczy Paweł Aigner, reżyser spektaklu.

– Moja postać wygłasza takie zdanie: „Gdyby ludzie przestali się okłamywać, to na świecie nie ostałaby się ani jedna para”. Mam nadzieję, że to nie prawda – mówi Krzysztof Olchawa wcielający się w postać Michela

Spektakl prawda w reżyserii Pawła Aignera rozpoczyna się o 19.00 w Teatrze Osterwy w Lublinie.

Być może wśród naszych słuchaczy znajdą się także miłośnicy muzyki gospel, której korzeni musielibyśmy szukać gdzieś na południu Stanów Zjednoczonych, kiedy to Afroamerykanie w pieśniach z ogromnymi pokładami patosu i nadziei, szukali wsparcia w trudnych czasach niewolnictwa. Inspiracją były postacie i opowieści ze Starego Testamentu. Zazwyczaj były to historie o ludziach, z którymi identyfikowali się niewolnicy – postacie uciśnione, zniewolone. Te muzyczne tradycje kontynuują artyści z Chadek Gospel Gospel Choir. Chór prowadzony przez Grzegorza Głucha, jednego z najbardziej znanych polskich twórców muzyki gospel zaprezentuje dzisiaj dla publiczności utwory: CSM Music, Jaye Thomas, Hillsong United, Brian Johnson.

Początek koncertu o 19.00 w Chełmskim Domu Kultury.

Fot. RL

Exit mobile version