Coraz mniej osób przynosi dary dla Ukrainy do Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublinie. W jednym z takich punków przy placu Litewskim magazyn świeci pustkami. Kończą się produkty dla potrzebujących w Lublinie, problemem jest także organizowanie transportów na wschód.
CZYTAJ: Coraz mniej wolontariuszy i darów. Lubelski PCK apeluje o pomoc
Samorządowcy z gminy Niedźwiada podpisali list intencyjny z władzami Beresteczka w sprawie partnerstwa. Wyjazd był też okazją do przekazania pomocy dla uchodźców i walczących na wschodzie Ukrainy. Wśród darów były zarówno leki czy łóżka szpitalne, jak i karimaty, śpiwory, a nawet kredki i zabawki dla dzieci. Część darów zebrał lubelski OHP, część gmina Niedźwiada, a część policjanci z komendy powiatowej w Lubartowie. Z konwojem wyjechał też nasz reporter.
CZYTAJ: Gmina Niedźwiada będzie współpracować z ukraińskim Beresteczkiem. Do miejscowości zawieziono dary
Spore zainteresowanie kursami języka polskiego wśród ukraińskich uchodźców. Polskiego uczyć się mogą zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli. Lekcje prowadzone są między innymi w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców w Lublinie.
CZYTAJ: Ukraińscy uchodźcy chętnie uczą się polskiego
Urząd Miasta w Lublinie wydaje coraz więcej licencji taxi. Mimo wszystko liczba taksówek zrzeszonych w korporacjach systematycznie spada. Tych tradycyjnych w całym mieście jest około 500, z kolei tych zamawianych przez taksówkarskie aplikacje… 5 razy więcej.
CZYTAJ: Coraz mniej tradycyjnych taksówek w Lublinie. Mieszkańcy wolą zamawiać przejazdy przez aplikacje
Małe zasoby krwi w magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Aby pozyskać dawców, placówka codziennie prowadzi akcje terenowe. Dziś (09.05) w Medycznym Studium Zawodowym w Puławach krew oddały 22 osoby.
CZYTAJ: „To wielki dar”. RCKiK apeluje o oddawanie krwi
Ruszyła ogólnopolska kampania Rowerowy Maj 2022. To największa akcja promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Zamojscy uczniowie biorą udział w kampanii od 2016 roku. W tym roku do akcji przystąpiło 8 szkół podstawowych.
CZYTAJ: Rowerowy Maj w Zamościu. Uczniowie i nauczyciele chętnie uczestniczą w sportowym wyzwaniu
Program prowadziła Agata Zalewska.
Fot. Iwona Burdzanowska