15.05.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

279819060 1204581606996451 256052091569019658 n 2022 05 14 113310

Lustra. Franciszka Arnsztajnowa” to tytuł wystawy, jaka w piątek otwarta zostanie w Muzeum Czechowicza w Lublinie. „Franciszka Arnsztajnowa była jedną z najważniejszych pisarek związanych z Lublinem – przypominają organizatorzy. – Z dzisiejszej perspektywy jej życie i twórczość jawią się jako mocno zakorzenione w ówczesnych nurtach literackich, kulturowych i filozoficznych, a jednocześnie nierozerwalnie sprzęgnięte z problemami, którymi żyła współczesna wspólnota lokalna i narodowa. Z jednej strony poetka, prozaiczka, autorka książek dla dzieci, tłumaczka, z drugiej – organizatorka lokalnego życia artystycznego, działaczka niepodległościowa, emancypantka. Wielość ról, w jakich występowała, świadczy zarówno o jej wszechstronnym temperamencie artystycznym, jak i o epoce, w której przyszło jej żyć.” Na kilka dni przed wernisażem o wystawie opowie Anna Marcińczak.

„Przenikanie światła. W pracowni tkackiej nie tylko o tkactwie” – wystawę pod tym tytułem przedpremierowo można było obejrzeć kilka godzin temu w Muzeum w Hrubieszowie w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Jej oficjalne otwarcie odbędzie się 20 maja. Prezentowane są na niej prace Magdaleny Sielickiej, jej córki Elżbiety Sielickiej oraz wybrane dzieła uczestników ogólnopolskich warsztatów tkackich, które odbywały się na przestrzeni lat. „Nie zabraknie kilimowych nawiązań do bogatych okolicznych tradycji, ale pokażemy również tkaninowe interpretacje malarstwa polskiego i światowego, jak również pełne rozmachu, nowoczesne realizacje” – pisze kuratorka ekspozycji, Dorota Grzymała, kustosz działu sztuki hrubieszowskiego muzeum. O wystawie oraz o trzydniowych ogólnopolskich warsztatach tkackich pod hasłem „Na styku osnowy i wątku” opowiedzą w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Dorota Grzymała i Magdalena Sielicka. Magdalena Sielicka. To wieloletnia instruktorka tkactwa w kilku lokalnych ośrodkach kultury, twórczyni Historyczno-Edukacyjnej Pracowni Tkackiej, działającej po dziś dzień przy Hrubieszowskim Domu Kultury, autorka książki pt. „Historia kilimowa ze Lwowa do Hrubieszowa”, której wydawcą jest Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie.

Z Joanną Bator, autorką m.in. książki „Gorzko, gorzko”, rozmawiał niedawno w Teatrze Starym Michał Nogaś. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołamy fragment spotkania, w którym Joanna Bator opowiada m.in. o zbiorze opowiadań, nad którym właśnie pracuje. Joanna Bator jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Dla literatury porzuciła pracę akademicką. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść „Piaskowa Góra” (2009), a potwierdziła je „trylogia wałbrzyska”, do której należy kolejno „Chmurdalia” (2010) i „Ciemno, prawie noc” (2011).

Wieczorem”, spektakl z utworami do tekstów Józefa Czechowicza, do których muzykę skomponował Włodek Pawlik, wraca po kilku latach na scenę Teatru Starego w Lublinie. W programie kompozytor opowie m.in. o tym, jak inspirują go miasta i słowa.

W 323 odcinku słuchowiska Bazarek. Wiesława nie może dogadać się z Zosią w sprawie Żorża, który dogaduje się z Żurem.

Fot. Grażyna Lutosławska

Exit mobile version