16.05.2022 Informator Kulturalny

img 20220514 173218 2022 05 14 204216 2022 05 16 112753

„Strumiłłowie u Radziwiłłów” to wystawa rodzinna, która powstała we współpracy z Galerią AS, kuratorem jest Anna Strumiłło. Prace zgromadzone w Muzeum Południowego Podlasia to zbiór z Maćkowej Rudy na Suwalszczyźnie. Miejsca, które dzięki rodzinie Strumiłłów otrzymało artystyczną duszę i zyskało miano prężnie działającego ośrodka kultury. Główny zamysł to pokazanie osób zajmujących się szeroko rozumiana sztuką. Łączy ich pasja, nazwisko i drewniany dom nad Czarną Hańczą. To zbiór prac trzech pokoleń artystycznej rodziny Strumiłłów.

W Muzeum Południowego Podlasia mogą Państwo zobaczyć np. nietypowe tkaniny, bo farbowane przy użyciu naturalnych barwników, rzeźby kamienne, drewniane czy prace wykonane w metalu. Głównym elementem wystawy jest malarstwo. Króluje myśl Andrzeja Strumiłło, jego historie wędrówki po świecie zapisane także na plakatach i grafikach. Obok archiwalne fotografie rodzinne, dokumenty, czy rękopis. Andrzej Strumiłło to malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta. Urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Mieszkał i pracował w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Zmarł 9 kwietnia 2020 roku.

Romuald Makowski w 1907 roku założył pierwsze stałe kino w Lublinie. Syn Makowskiego w 1939 roku z narażeniem życia ratował sprzęt projekcyjny przed wywiezieniem do Niemiec, następnie jako pierwszy uruchomił po wojnie kino Staromiejskie. Cykl „Projekcje Staromiejskie” to nawiązanie do tamtych lat. Teatr Stary jest jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce, a jego przestrzeń także współcześnie jest wykorzystywana na rzecz kinematografii. Dziś kolejny seans „Ostatni etap” z 1947 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej. To wstrząsający „udramatyzowany reportaż” o martyrologii kobiet różnych narodowości w  Auschwitz. Film Wandy Jakubowskiej nazywany bywa „matką wszystkich filmów o obozach zagłady”. Powstał bardzo krótko po zakończeniu II wojny światowej, w scenerii obozu, na podstawie wspomnień więźniarek i przy udziale wielu z nich, w tym reżyserki i scenarzystki. Dzisiejsza projekcja rozpoczyna się o 18.00 w Teatrze Starym w Lublinie. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki, którą mogą Państwo odebrać w kasie Teatru Starego.

Korytarze Centrum Spotkania Kultur wypełniły się kostiumami i elementami scenografii. VI edycja festiwalu „Scena w budowie” dobiegła końca i poznaliśmy tegorocznych laureatów. Złotą kieszeń” za najlepsze kostiumy oraz scenografię do spektakli „Pokora”, „Tysiąc nocy i jedna. Szecherezada 1979” otrzymała Katarzyna Borkowska. Grand Prix tegorocznego festiwali trafiło od Davida Zuazoli za spektakl „Robot”.

Do końca sierpnia mogą Państwo obejrzeć miedzy innymi wystawę „Narcyz” przygotowaną przez studentów polskich uczelni artystycznych. To prezentacja najciekawszych prac autorstwa młodych ludzi z Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W tym roku motywem przewodnim był mit o Narcyzie. Otwarte przestrzenie wypełniły instalacje multimedialne dopełnione grą świateł. To także makiety, starannie przygotowane kostiumy. Młodzi twórcy mieli za zadanie zinterpretować stan jakim jest narcyzm, symbol egoizmu i zamknięcie się we własnym świecie. Z jednej strony wszechmocny, z drugiej słaby i zakompleksiony. Wystawa w otwartych przestrzeniach Centrum Spotkania Kultury dostępna jest do 15 sierpnia.

Fot. archiwum

Exit mobile version