18.05.2022 Informator Kulturalny

279031657 10158778084938193 7735688955529241361 n 2022 05 18 100122

Festiwal Millennium Docs Against Gravity

Twórcy tegorocznych dokumentów prezentowanych na 19 już edycji Millennium Docs Against Gravity próbują poprzez kinematografię znaleźć źródło społecznych nierówności. Festiwal uznawany jest za najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju. Lublin to obok Warszawy, Poznania czy Gdyni to jedno z 8 wyróżnionych miast, w których odbywają się seanse. W tym roku hasło przewodnie to „Rethinking World”. To zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat.

Organizatorzy chcą, by festiwal niósł nadzieję na lepsze w kontekście okrucieństwa na Ukrainie. Społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami obecnie, może zostać z nami na dłużej. Program to zbiór dokumentów autorstwa wybitnych twórców. Filmy w poszczególnych sekcjach poruszają tematykę miłości, problemów światowej gospodarki, Dalekiego Wschodu. Autorzy przyglądają się także emocjom młodych w okresie dorastania. Dziś w kinie CSK dwa seanse.

„Kiedyś byliśmy dzieciakami” w reżyserii Eddiego Martina to ciąg dalszy historii grupę nowojorskich nastolatków, którzy w 1995 roku byli bohaterami filmu fabularnego „Dzieciaki”. Niestety przedwczesna popularność, używki i brak opieki rodziców doprowadziły do dramatów aktorów-naturszczyków, wykorzystanych przez twórców. Seans rozpoczyna się o 17.00. Nieco później o 19.00 podróż do świata dziecięcej duchowości w reż. Lidii Dudy. „Pisklaki” to opowieść o niewidomej dwójce 7 -atków, którzy  rozpoczynają naukę w szkole z internatem. Szczegółowy repertuar znajdą Państwo na stronie mdag.pl. Festiwal Millennium Docs Against Gravity potrwa do niedzieli (22.05).

Studencka Wiosna Teatralna

„To był ten czas w Lublinie, który otworzył to pojęcie tak zwanego zagłębia teatralnego. Ten festiwal dawał szansę takiej konfrontacji różnych myśleń. Myślę, że gdyby nie tamten czas, nie te Wiosny Teatralne, to też nie byłoby tego teatru. Atmosfera była cudowna”.

Tak organizowane od 1966 do 1974 roku Studenckie Wiosny Teatralne wspomina prof. Leszek Mądzik. Organizatorem spotkań teatrów, które przyjeżdżały do Lublina z całej Polski, był Andrzej Rozhin i założony przez niego Teatr UMCS Gong 2. Po latach przerwy festiwal wraca do Chatki Żaka – miejsca, które dalej buduje i daje przestrzeń teatrom studenckim. „Budować mosty” to hasło tegorocznej edycji. Inauguracja o 17.30. Pierwszy spektakl grupy tanecznej zMYsł „Lekko mówiąc” o 20.00. To zupełnie nowatorskie podejście do teatru tańca. Tancerze pracując w oparciu częściowo o choreografię, częściowo zaś o zasady improwizacji taneczno-ruchowej, prezentują swoją interpretację tekstów pochodzących z książki „Pestki” autorstwa Anny Ciarkowskiej. W programie festiwalu panele dyskusyjne, warsztaty teatralne. Wydarzenie potrwa do soboty (21.05).

Wystawy poświęcone zagładzie Żydów i ratowaniu ich przez polskie rodziny

„Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej”, „Tak jak gdyby nas nigdy nie było – Aktion Reinhard”. To tytuły wystaw, które będą dziś Państwo mogli zobaczyć w LCK. Na wernisaż zaprasza organizator – Samorząd Województwa Lubelskiego. Na planszach likwidacja getta w Lublinie, powstałe specjalnie na potrzeby „Aktion Reinhardt” obozy zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince oraz włączone w realizację mordu niemieckie obozy koncentracyjne KL Lublin (Majdanek) i KL Auschwitz. Plansze mają przybliżyć to zagadnienie, pokazując wybrane aspekty polskiej pomocy zarówno indywidualnej jak i zorganizowanej, podejmowanej na terenie okupowanej Polski, ale również poza jej granicami. Spotkanie z cyklu LubDokument to także dwie projekcje filmowe. To film  dokumentalny „Polacy na ratunek Żydom. Rodzina Jaroszów” autorstwa Bogny Bender-Motyki oraz „Lubelskie ślady akcji Reinhardt” w reż. Marka Dudy. Początek o 17.00 przy ul. Grottgera w Lublinie.

Fot. Millennium Docs Against Gravity FB

Exit mobile version