Koncert Krzesimira Dębskiego w Radiu Lublin
– Rockowcy uważają mnie za muzyka rockowego, jazzmani za jazzmana, jeszcze inni za kompozytora muzyki filmowej. Tymczasem wiem, że mój świat to świat muzyki poważnej. – mówi w jednym w wywiadów Krzesimir Dębski.
To artysta wszechstronny, jego kompozycje od blisko 40 lat są muzycznym tłem dla wielu serialowych i pełnometrażowych klasyków polskiej kinematografii. Kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny wystąpi dziś (20.05) w Studiu im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin, świętując 50-lecie pracy scenicznej. Dla Krzesimira Dębskiego Lublin to miejsce, w którym dorastał. To tu ukończył liceum muzyczne, zdobywając wykształcenie. Artysta nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych.. Część z nich będą mogli Państwo usłyszeć podczas dzisiejszego koncertu, który rozpoczyna się chwile po 19:00 przy Obrońców Pokoju 2 w Lublinie. Wydarzeni będzie transmitowane także w naszych mediach społecznościowych oraz na antenie Polskiego Radia Lublin. Zapraszamy.
„Zemsta nietoperza” w Teatrze Muzycznym
Na deskach Teatru Muzycznego salonowa intryga w XIX-wiecznym kurorcie pod Wiedniem. Stary Wiedeń to prawdziwy bohater tej jednej z najlepszych i najbardziej popularnych operetek świata. Skomponowanie dzieła zajęło Johannowi Straussowi, słynnemu „królowi walca” zaledwie kilka tygodni, a prapremiera okazała się olbrzymim sukcesem. „Zemsta nietoperza” w reż. Artura Barcisia to brawurowa komedia pomyłek z intrygującym librettem w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima. Na scenie dobrze znani lubelscy artyści. Jakub Gąska, Anna Barska, Dorota Laskowiecka-Urban, czy Łukasz Ratajczak. Spektakl rozpoczyna się o 18:00
Filmy dokumentalne w Centrum Spotkania Kultur
Trwa 19. edycja Milienium Docs Against Gravity. Organizatorzy, a także twórcy filmów dokumentalnych prezentowanych w Lublinie, próbują poprzez kinematografię znaleźć źródło społecznych nierówności. W tym roku hasło przewodnie to „Rethinking World”. To zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat. Filmy w poszczególnych sekcjach poruszają tematykę miłości, problemów światowej gospodarki, Dalekiego Wschodu. Autorzy przyglądają się także emocjom młodych w okresie dorastania. Dziś w kinie Centrum Spotkania Kultur dwa seanse.
„Pamiętniki z Mjanmy” to film ukazujący sytuację w Mjanmie (dawnej Birmie) po puczu wojskowym, do którego doszło w lutym 2021 roku, co wzbudziło narodowe protesty. Dziesięcioro młodych filmowców anonimowo, w formie pamiętników wideo, relacjonuje toczoną codziennie walkę z reżimem. Pomiędzy starciami ulicznymi, filmowanymi smartfonami, widzimy prywatne życie demonstrantów. Seans rozpoczyna się o 17:00
O 19:00 „Lombard” w reż. Łukasza Kowalskiego. To opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Główni bohaterowie prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wszystkie seanse odbywają się w kinie CSK. A festiwal Milienium Docs Against Gravity potrwa do najbliższej niedzieli.
„Muminki” w Teatrze im. H.Ch. Andersena
Do niedzieli mogą Państwo także zarezerwować czas dla siebie i swoich pociech, by przypomnieć kolejnym pokoleniom o przygodach bajkowych istot zamieszkujących fińską dolinę. Twórcy spektaklu „Muminki” wybrali te najbardziej „magiczne”. Bohaterowie będą się ścigać w chmurach, wodę w rzece zamienią w malinowy sok, a dolina przemieni się w egzotyczną dżunglę. Nie zabraknie także legendarnej Buki, która w którymś momencie zatrzęsie całym światem Muminków. Spektakl w Teatrze im. H.Ch. Andersena jest osadzony w komiksowej, wyrazistej scenografii autorstwa Mariki Wojciechowskiej. Szczegółowy repertuar znajdą Państwo na stronie teatrandersena.pl.
Fot. RL