Sycylia w DK LSM
Dom Kultury LSM zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze ze Stanisławem Kusiakiem. Tym razem podróżnik tych, którzy przyjdą zabiera na Sycylię. Zaprezentuje przygotowany przez siebie reportaż filmowy na temat wyspy, ilustrowany specjalnie przygotowaną muzyką. Spotkanie z autorem i projekcja filmu Domu Kultury LSM przy ul Wallenroda o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.
Tradycja ze współczesnością w puławskim „Domu Chemika”
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” zaprasza na koncert dedykowany pamięci Kazimiery Walczak „Mamci”, ale także rodzinom i wychowawcom puławskich tancerzy „Warszawianki”. Wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”, którego Kazimiera Walczak była założycielką i wieloletnim kierownikiem artystycznym. Program artystyczny będzie łączyć tradycję ze współczesnością. Kolorowe stroje; niesamowity wdzięk i uroda młodych warszawskich tańczących studentów oraz piękno polskiej muzyki i tańców to niepodważalne walory tego widowiska – zapowiadają organizatorzy koncertu, który w Puławskim Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, rozpocznie się o godz.18.00.
COVID-19, a biblioteki – konferencja w Lublinie
„Społeczna i kulturotwórcza rola bibliotek w czasie pandemii COVID-19” – to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, będącej częścią obchodów jubileuszu 115-lecia powstania Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Podczas jej trwania podejmowane tematy dotyczące między innymi oceny skutków pandemii COVID-19 dla funkcjonowania bibliotek w perspektywie krótko- i długoterminowej, ale także np. roli biblioteki publicznej w rozwijaniu kapitału kulturowego i kompetencji przyszłości u dzieci i młodzieży.
Konferencja jest również transmitowana na Facebooku Biblioteki, a pełny program dostępny jest na stronie biblioteki wojewódzkiej.
„Powroty. Anna Kamieńska 1920-1986”
Z kolei Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku w ramach Tygodnia Bibliotek, przygotowała wystawę zatytułowaną „Powroty. Anna Kamieńska 1920-1986”. Ekspozycja przypomina sylwetkę i dorobek twórczy poetki, pisarki, tłumaczki, eseistki, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Tłumaczyła ludową twórczość słowiańską: rosyjską, bułgarską, słowacką, chorwacką i czeską. Została autorką przekładów z literatury pięknej rosyjskiej, czeskiej, bułgarskiej i włoskiej. Ponadto tłumaczyła z łaciny i hebrajskiego.
Wystawa pozwala prześledzić drogę artystyczną autorki „Notatnika”. Zawarto na niej wszystkie etapy rozwoju osobowości pisarskiej Anny Kamieńskiej. Prezentowane fotografie, kopie dokumentów i rękopisów. Większość materiałów pochodzi z Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 maja w Galerii biblioteki.
Wystawa jest częścią projektu „Budując Niepodległą”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
„W stronę Spotkania Kultur”. Wystawa w CSK
W CSK, można oglądać wystawę zatytułowaną „W stronę Spotkania Kultur”. To ekspozycja prezentująca drogę do powstania tego miejsca – mówi kurator wystawy Piotr Majewski. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawa ma charakter stały, prezentowana jest na poziomie trzecim Centrum Spotkania Kultur.
Muzeum Czechowicza „Powroty. Anna Kamieńska 1920-1986″ / fot. G. Lutosławska