1 milion 200 tysięcy uchodźców z Ukrainy przejechało przez Lublin od początku rosyjskiej inwazji. Ratusz podsumował 90 dni dotychczasowego wsparcia dla Ukraińców. W tym czasie z Lublina wyjechały setki TIR-ów z pomocą, a każdego dnia mieszkańcy miasta pomagają uchodźcom w codziennym życiu. – Jestem dumny z Lublina, jestem dumny z jego mieszkańców – mówi prezydent Krzysztof Żuk.
CZYTAJ: Lublin pomaga Ukrainie. 1,2 mln uchodźców i setki ciężarówek ze wsparciem
Wojna w Ukrainie wywoła poważny i długotrwały kryzys żywnościowy, który obejmie większość świata – alarmują eksperci. O tym, co nas czeka, z wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzejem Kubisiakiem rozmawiał Tomasz Spicyn.
– 69 126 przypadków ospy wietrznej odnotowano od początku stycznia do połowy maja 2022 roku – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. W tym samym czasie 2021 roku przypadków tej choroby było 20 874.
CZYTAJ: Warto się zaszczepić przeciwko ospie wietrznej. Szczepionka chroni przed dwoma chorobami
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje o oddawanie krwi. Zapotrzebowanie się zwiększa, a dawców jest coraz mniej.
CZYTAJ: Krew na wagę złota. Duże braki w lubelskich magazynach
Mieszkańcy Bełżca nie zgadzają się na proponowane przez Centralny Port Komunikacyjny warianty przebiegu szybkiej linii kolejowej. Chodzi o trasę linii nr 54 Trawniki – Krasnystaw i nr 56 Wólka Orłowska – Bełżec. Każda z propozycji przebiega przez centrum miejscowości i zakłada wyburzenia wielu budynków.
CZYTAJ: Trasa szybkiej kolei budzi emocje w Bełżcu. Mieszkańcy nie chcą wyburzania budynków
Dąb Alojzy w miejscowości Łuniew w powiecie bialskim stał się przedmiotem sporu. Drzewo, które zostało niedawno uznane za pomnik przyrody, zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad koliduje z zaprojektowaniem drogi dojazdowej w pasie planowanej autostrady. Z takim stanowiskiem nie zgadzają się mieszkańcy, radni, a także władze gminy Międzyrzec Podlaski.
CZYTAJ: Kontrowersje wokół Dębu Alojzy. Czy wiekowe drzewo zostanie ścięte, by powstała jezdnia?
Tworzywa sztuczne i odpady mogą mieć drugie życie. Będą wykorzystywane do budowy dróg, chodników, infrastruktury miejskiej czy ogrodowej. Innowacyjnie wytworzone materiały są przy tym dużo trwalsze i odporne na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne. Udowadnia to Politechnika Lubelska, która zdobyła sześć medali i nagrodę platynową za innowacje zaprezentowane podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022. Na targi zgłoszonych zostało ponad 500 rozwiązań z 39 krajów.
CZYTAJ: Wynalazki na medal. Politechnika Lubelska liderem w Polsce
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. FiKar