Święto Wina w Janowcu
Rozpoczyna się XVII Święto Wina – Janowiec 2022. Tegoroczny program obfituje w wiele ciekawych, bardzo różnorodnych propozycji – przekonuje Urszula Plewik reprezentująca Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Festiwalowy program, dostępny jest na stronie wydarzenia.
Wajda wg. Pągowskiego w lubelskim CSK
W Centrum Spotkania Kultur, prezentowana jest kolekcja plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”.
W roku 2021 nałożyły się dwie rocznice: 95. urodzin i 5. śmierci reżysera. Z tej okazji Andrzej Pągowski postanowił zrealizować projekt „Wajda na nowo”. Przygotowując się do niego oglądał wszystkie filmy w kolejności, w jakiej powstawały – od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku do ostatniego filmu fabularnego „Powidoki” i dokumentalnego „Moje inspiracje” z 2016.
To 60 nowych plakatów do wszystkich, zarówno fabularnych jak i dokumentalnych filmów reżysera. Wielkim wsparciem przy całym projekcie była Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona reżysera, z którą konsultowane były wszystkie projekty. W realizację projektu włączyło się wiele firm i instytucji, między innymi Państwowy Instytutowi Sztuki Filmowej.
Projekt ma na celu zaprezentowanie za pośrednictwem plakatów pełnej twórczości Andrzeja Wajdy, popularyzowanie jej poprzez wernisaże, festiwale i wydawnictwa.
Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana w sierpniu 2021 roku w Suwałkach, miejscu urodzin Andrzeja Wajdy, podczas Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, którego pomysłodawcą jest Andrzej Pągowski. Była wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni w tym samym roku, później została zaprezentowana w Muzeum Kinematografii w Łodzi i w Inowrocławiu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wernisaż wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”
Andrzej Wajda – reżyser filmowy i teatralny. Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie. Pierwsze filmy fabularne: „Kanał”, „Popiół i diament”, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej, zainicjowały polską szkołę filmową. Współtworzył kino moralnego niepokoju, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce filmami „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”. Był reżyserem niezwykle wszechstronnym. Ma na swoim koncie filmy psychologiczne, historyczne, polityczne i adaptacje dzieł literatury pięknej: „Popioły”, „Brzezina”. „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Zemsta”, „Pan Tadeusz”. Zrealizował też wiele filmów dokumentalnych, najczęściej poświęconych sztuce. Wyreżyserował łącznie 60 filmów. Jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych, w tym Oscara za całokształt twórczości.
Andrzej Pągowski – grafik, malarz, społecznik, autor ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych. Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorki i San Francisco czy w Centrum Pompidou w Paryżu. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles (Nagroda The Best of Show, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych i wyróżnień) oraz Chicago International Film Festival (Nagroda Srebrnego Hugona i wiele innych).
Wystawa „Wajda na nowo” będzie prezentowana do 7 sierpnia.
Muzyka filmowa w lubelskiej Filharmonii
W Informatorze kulturalnym zaglądamy teraz do Filharmonii Lubelskiej. Na koncert muzyki filmowej zaprasza Karol Wiewiórka. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Koncert rozpoczyna się o godz.19.00.
Koncert w Radiu Lublin: Magda Adamek
Magda Adamek to urodzona w Lublinie wokalistka mieszkająca na stałe w Norwegii. Z wykształcenia pianistka. Śpiewa odkąd pamięta. Od zawsze pisała teksty, komponowała, tworzyła grafiki, aż stało się to jej zdrowym sposobem na wyrażenie emocji i uczuć. Jej wakacyjny wyjazd do Norwegii zaowocował przeprowadzką i własną firmą. Żeby przetrwać w obcym kraju pracowała bardzo intensywnie, odkładając muzyczne pasje na bok. Zawsze czuła się artystką – a nie ma nic gorszego od bycia artystką niespełnioną. Po wielu latach pracy ponad siły, mając na sobie wielkie obciążenie stresem związanym z prowadzeniem coraz to większej firmy coś w niej pękło. Wypalenie zawodowe sprawiło, że zatrzymała się i zrewidowała swoje życie. To właśnie muzyka okazała się ratunkiem i schronieniem w tej trudnej sytuacji. Dziś zaśpiewa dla państwa w Studiu im. Budki Suflera – początek koncertu o godz.19.00.
Fot. RL