30.05.2022 Informator Kulturalny

pm turnau16 1 2022 05 30 112736

Grzegorz Turnau wystąpi przed lubelską publicznością

Życie artystyczne Grzegorz Turnau rozpoczął w 1984 roku wygrywając krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej. Zachwycony jego dojrzałością artystyczną Piotr Skrzynecki, natychmiast zaproponował mu stałe okienko w „Piwnicy pod Baranami”. Z perspektywy czasu możemy jako odbiorcy jego muzyki sięgać do ogromnego dorobku twórczości Turnaua. Dziś wystąpi w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Lublin to jedno z kilku miast, które znalazły się na trasie koncertowej artysty, obchodzącego w tym roku swoje 55 urodziny. „Znów wędrujemy Live” to podróż szlakiem wszystkich albumów Grzegorza, któremu towarzyszą od lat znakomici, wędrowni muzykanci. Organizatorzy nie wykluczają kilku niezapowiedzianych gości na scenie. Grzegorz Turnau sięgnie dziś między innymi do piosenek z ostatniej płyty „Bedford School”, na której pochylił się między innymi nad twórczością Lennona, McCartneya, Stinga czy Billego Joela. W repertuarze znajdą się także utwory uwielbiane przez publiczności. „Znów wędrujemy Live” koncert Grzegorza Turnaua rozpoczyna się o 19.00 w CSK w Lublinie.

Fotografie Andrzeja Ziółkowskiego w Kazimierzu Dolnym

Jego album pokazuje religijny kosmos w najintymniejszy sposób, skupiając się na najbardziej kruchym i zarazem najpotężniejszym elemencie tego fenomenu – na człowieku. Tak opisuje twórczość Andrzeja Ziółkowskiego Olga Tokarczuk.

Wystawę fotografii Andrzeja Ziółkowskiego mogą Państwo zobaczyć w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki. Artysta wrócił z podróży po świecie i zaprasza na efekty prac z aparatem. Po niesamowitym i poruszającym albumie „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum” pochyla się tym razem nad duchowością największego kontynentu świata.

Wystawa „Universal Wisdom. Wieczysta Mądrość” czerpie z albumu fotograficznego o tym samym tytule. Album zawiera poetyckie przekłady fragmentów hinduskich upaniszad, buddyjskich sutr, taoizmu, poezji islamu, żydowskich ksiąg mądrościowych i przypowieści Nowego Testamentu.

Andrzej Ziółkowski – z pochodzenia gdynianin. Po wielu latach pracy w przemyśle elektronicznym, z tego 20 lat w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze, oddaje się od roku 2005 swej pasji fotografowania. Wystawa na Dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym czynna do 29 lipca.

Jerzy Garbacz zaprasza na wystawę ikon do jednej z lubelskich cerkwi

Najstarsze ikony pamiętają czasy przed wielką schizmą, miały za zadanie urealnić boskie istoty i pomóc wiernym urzeczywistnić ich wizerunek. W cerkwi pw. św. Mikołaja w Siedliskach wystawa ikon autorstwa grafika Jerzego Garbacza. Są to grafiki współczesnych ikon tradycyjnych, pisanych na desce.

– Ikona w cerkwi to jak duch dla ciała. Miejsce, którego nie da się niczym zastąpić – mówi pochodzący z Tomaszowa Lubelskiego autor wystawy Jerzy Garbacz.

Wystawa ikon Jerzego Garbacza w cerkwi w Siedliskach potrwa do 5 czerwca.

Fot. archiwum

Exit mobile version