31.05.2022 Informator Kulturalny

001 3042 2022 05 31 103952

Pełna dynamiki muzyka Grecji przy Grodzkiej w Lublinie

Popularyzatorzy wielobarwnych, etnicznych brzmień z Europy Południowo-Wschodniej przez dekadę koncertując na polskich scenach, przypominają o pięknie i muzycznym wpływie Bałkanów na inne nurty. AKSAK Balkan Trio wystąpią przed publicznością w Ośrodku Brama „Grodzka — Teatr NN”. Podczas koncertu zespół wykona specjalnie na tę okazję przygotowany program, składający się wyłącznie z muzyki greckiej. To m.in. muzyka tradycyjna wysp greckich oraz współczesne kompozycje, głęboko osadzone w niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji muzycznej tego kraju. Gościnnie z zespołem AKSAK BALKAN TRIO wystąpi gitarzysta Jakub Niedoborek. Na co dzień jest adiunktem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Słoneczny, a jednocześnie melancholijny koncert przy Grodzkiej 21 w Lublinie rozpoczyna się o 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Poezja Julii Hartwig na Placu Litewskim

Julia Hartwig (na zdj.) przypominała w swoich tomikach o wartości słów, o wartości życia i o codziennej radości. Lublin pamięta o poetce, która wielokrotnie wracała do tego miasta. To tutaj zachowało się wiele „śladów obecności” Julii Hartwig: miejsca związane z jej rodziną, budynki szkół do których uczęszczała, miejsca dla niej osobiście ważne. W ramach akcji „Lublin z literaturą” przypominana dziś będzie jej poezja. Początek w południe w okolicach pomnika Unii Lubelskiej. Przez cały czas trwania wydarzenia na Wieży Trynitarskiej w Lublinie wyświetlane są iluminację cytatów dzieł twórców, a uczniowie lubelskich szkół wezmą udział w grach miejskich śladami pisarzy.

Spektakl w Teatrze Andersena

W Teatrze Andersena w Lublinie spektakl oparty na podstawie powieści Astrid Lindgren. Pippi Långstrump to dziewięcioletnia rudowłosa dziewczynka, która pomimo wieku ma już za sobą moc przygód. Pippi to spektakl w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego.

– Na to przedstawienie zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych – mówi Agata Will z Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.

Szczegóły repertuaru znajdą Państwo na stronie teatrandersena.pl.

Spotkanie literackie w Muzeum Józefa Czechowicza

Polska poetka żydowskiego pochodzenia, prozaik i wykładowca literatury polskiej będzie dziś gościem spotkania literackiego w Muzeum Józefa Czechowicza. Anna Frajlich w swojej poezji w różnych aspektach podejmuje temat emigracji, traumatyczne poczucie odrzucenia, przezwyciężane dzięki kontaktowi z językiem ojczystym, który jest tworzywem tej poezji i przywraca poczucie więzi z utraconą ojczyzną. Laureatka nagrody Fundacji Kościelskich czy nagrody poetyckiej „Orfeusz” zaprezentuje dziś także swój nowy tomik. Przełomowym czasem w jej biografii, podobnie jak w życiu sporego odłamu polskiej inteligencji, była narastająca od wojny izraelsko-arabskiej w roku 1967 fala odgórnie inspirowanego i sterowanego antysemityzmu, określana potocznie mianem „Marzec 1968″. W wyniku tej antysemickiej kampanii pod koniec roku 1969 Frajlich wyemigrowała z mężem, inż. Władysławem Zającem i malutkim synem najpierw przez Wiedeń do Rzymu, a następnie do Nowego Jorku. Początek dzisiejszego spotkania z Anną Frajlich o 18.00 w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 w Lublinie.

Fot. archiwum

Exit mobile version