11.05.2022 Aktualności Radia Lublin

img 20220511 121559 2022 05 11 212453

Coraz mniej uchodźców z Ukrainy przekracza przejście graniczne Rawa Ruska – Hrebenne. Mniejsze jest także zainteresowanie pomocą w punkcie odpoczynku w Hrebennem i w punktach recepcyjnych w Lubyczy Królewskiej i Tomaszowie Lubelskim.

CZYTAJ: „Ruch już przygasa”. Spada liczba uchodźców przekraczających granice w Hrebennem

O zdalnej edukacji w czasie wojny rozmawiają uczestnicy IX Polsko-Ukraińskiego Forum Naukowego, które rozpoczęło się w Lublinie. Naukowcy z Polski i Ukrainy przed wybuchem wojny prowadzili badania dotyczące funkcjonowania uczniów w okresie edukacji zdalnej. Teraz temat swoich badań rozszerzają o doświadczenia edukacji na odległość w czasie wojny.

CZYTAJ: Zdalna nauka w czasie wojny. Polscy i ukraińscy naukowcy debatują w Lublinie

Eksperci radzą: mimo zniesionych obostrzeń, warto się szczepić. Po pierwsze powinni to zrobić uchodźcy z Ukrainy, bo wyszczepialność w tym kraju była na poziomie 30 proc. Po drugie ze względu na wyjazdy wakacyjne, w tym za granicę. O swojej odporności nie powinni także zapominać seniorzy.

CZYTAJ: Warto się zaszczepić. Akcja nie tylko dla uchodźców

Tutaj trzeba umieć słuchać, być cierpliwym i wyrozumiałym. Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie szuka wolontariuszy. Można zaangażować się w wolontariat akcyjny, medyczny czy przychodzić do placówki, żeby porozmawiać z pacjentami.

CZYTAJ: „Przychodzą z potrzeby bycia z drugim człowiekiem”. Lubelskie hospicjum szuka wolontariuszy

Będzie rezonans magnetyczny, nowy blok operacyjny, a także pracownia do badania bezdechu. Pacjenci szpitala powiatowego w Rykach już niedługo będą mogli korzystać z dodatkowych świadczeń. Budynek szpitala przechodzi także termomodernizację z odwodnieniem, a łączy koszt tych wszystkich inwestycji przekracza 14 milionów złotych.

CZYTAJ: Ryki: szpital powiatowy będzie miał rezonans magnetyczny i pracownię do badania bezdechu

Asystent dydaktyczny, osoba do przygotowania notatek czy tłumacz z języka migowego –  uczelnie wyższe stają się coraz bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

CZYTAJ: Lubelskie uczelnie prawie bez barier

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version