16.05.2022 Aktualności Radia Lublin

img 20210712 193435 2022 05 16 210321

Od wielu dni przez przejściem granicznym w Zosinie tworzy się wielokilometrowa kolejka samochodów wyjeżdżających z Polski. Obecnie ma około 12-13 kilometrów. Jak już informowało Radio Lublin, ma to związek ze zmianą przepisów prawnych w Ukrainie, które znoszą opłaty celne na importowane samochody. Dodatkowo wzrosło zapotrzebowanie na auta, których tysiące zostało zniszczonych w czasie działań wojennych na Ukrainie.

CZYTAJ: Nawet 5 dni na granicy, aby wwieźć samochód na Ukrainę. W Zosinie gigantyczna kolejka osobówek

Wylać asfalt czy pozostawić historyczny, ale nierówny bruk – przed takim dylematem stają władze Janowca. Chodzi o ul. Lubelską prowadzącą z rynku do zamku. Kilka miesięcy temu pojawiła się koncepcja, by pieniądze z Polskiego Ładu przeznaczyć m.in. na wyasfaltowanie tej ulicy.

CZYTAJ: Przedwojenny bruk czy asfalt? W Janowcu mają dylemat

Nowoczesny sprzęt medyczny, opatrunki czy defibrylatory – ponad 15 ton darów trafiło do szpitala w Łucku w Ukrainie. Teraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej przygotowuje kolejne rzeczy do przekazania. 

CZYTAJ: „To zwykła solidarność międzyludzka”. Prof. Tomasz Zubilewicz o pomocy dla ukraińskich szpitali

Polska pożegnała prof. Waldemara Parucha – politologa, historyka i działacza politycznego. Profesor urodził się 15 września 1964 roku. Był absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie wykładał na tej uczelni. W 2018 roku został pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych i pierwszym szefem CAS. 

CZYTAJ: Polska pożegnała prof. Waldemara Parucha [ZDJĘCIA]

Blisko 100 osadzonych w Zakładzie Karnym we Włodawie pracuje w funkcjonującej przy więzieniu hali produkcyjnej. Wszyscy wykonują prace związane ze składaniem mebli od podstaw. Skazanych zatrudnia firma, która dzięki współpracy z zakładem karnym wybudowała przy więzieniu halę produkcyjną.

CZYTAJ: Resocjalizacja i szansa na przyszłość. Więźniowie we Włodawie pracują przy produkcji mebli

Kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie Górek Czechowskich przeprowadza Instytut Pamięci Narodowej. – Poszukujemy nieznanych miejsc pochówków ofiar systemów totalitarnych. W tym wypadku ofiar egzekucji niemieckich, przeprowadzanych w wąwozach na Górkach Czechowskich w okresie niemieckiej okupacji – mówi dr Artur Piekarz, naczelnik oddziałowego biura poszukiwań i identyfikacji IPN w Lublinie.

CZYTAJ: IPN znów na Górkach Czechowskich. Kolejny etap prac poszukiwawczych

 

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. archiwum

Exit mobile version