„Był reformatorem zaangażowanym w rozwój szkolnictwa wyższego”. Prof. Marek Pietraś o zmarłym prof. Paruchu

1092 1 2022 05 08 235926

Poznałem profesora nie tylko jako wartościowego współpracownika, ale także jako reformatora zaangażowanego w rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce – powiedział PAP profesor Marek Pietraś z Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, wspominając zmarłego w niedzielę (8.05) prof. Waldemara Parucha.

„Znałem pana profesora Parucha od ponad 30 lat, jak był jeszcze studentem UMCS, a później kiedy pracował jako asystent w ówczesnym Zakładzie Myśli Politycznej. Obserwowałem jego rozwój, rozprawę doktorską i postępowanie habilitacyjne. Był to człowiek – i nie są to absolutnie kurtuazyjne słowa – pełen pasji twórczej, zaangażowany w życie uniwersytetu, prowadzone procesy badawcze, edukację studentów” – podkreślił prof. Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS w Lublinie.

CZYTAJ: Nie żyje prof. Waldemar Paruch

W ocenie Pietrasia prof. Paruch był „bardzo wymagającym profesorem, ale wymagał nie tylko od studentów, lecz również i od siebie”. „Miał znakomity dorobek, ponad 240 publikacji i liczne monografie z zakresu myśli politycznej. Szczególnie pasjonowała go myśl polityczna obozu piłsudczyków i problem przywództwa politycznego, ale z czasem zaczął też zajmować się polityką zagraniczną Polski, zwłaszcza kiedy włączył się w aktywność publiczną” – powiedział.

„Kilka dni temu Senat UMCS przegłosował wniosek o przyznanie panu profesorowi nagrody Prezesa Rady Ministrów za monografię pod tytułem +Realizm i wartości. Prawo i Sprawiedliwość o polityce zagranicznej+” – dodał.

Pietraś wspominał, że poznał prof. Parucha „nie tylko jako wartościowego współpracownika w kierowanym przez siebie instytucie, ale także jako reformatora, człowieka zaangażowanego w rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce”. „Ponadto pełnił funkcję doradcy ministra edukacji i nauki, a ja miałem dużą przyjemność współpracować z nim w zespole, który przygotowywał rekomendacje dotyczące nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 roku” – przypomniał.

CZYTAJ: „Polska straciła zaangażowanego naukowca i eksperta”. Prezydent i politycy żegnają zmarłego prof. Parucha

Zdaniem Pietrasia prof. Paruch był „mocno zaangażowany w edukację studentów jako promotor rozpraw doktorskich na niezwykle wysokim poziomie i opiekun prac dyplomowych”. „Miesiąc temu mieliśmy rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze prace dyplomowe i o ile dobrze pamiętam, to co najmniej dwie prace profesora na poziomie licencjackim i magisterskim otrzymały nagrody główne, potwierdzając tym samym jego kompetencje i zaangażowanie w prace ze studentami” – podkreślił. „Jesienią ubiegłego roku miałem przyjemność gościć pana profesora u siebie w domu, spędziliśmy bardzo miły wieczór przy lampce wina bezalkoholowego. Pamiętam, że wtedy Polska grała mecz z Albanią i obaj kibicowaliśmy naszej reprezentacji, która wtedy wygrała 4:1. To był też taki osobisty kontakt, bardzo prywatny” – dodał i podsumował, że „odejście pana profesora to wielka strata dla nauki i społeczeństwa”.

Prof. Waldemar Paruch urodził się 15 września 1964 r. w Lublinie. Był naukowcem, działaczem społecznym, inicjatorem powołania i byłym szefem rządowego Centrum Analiz Strategicznych oraz historykiem związanym z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był też przewodniczącym zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz członkiem gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Miał 57 lat.

PAP / opr. GRa

Fot. archiwum

Exit mobile version