Centrum na wysokim poziomie. Bialska Akademia kształci położne

281222762 675170620248529 1572701290506647216 n 2022 05 17 180327

Centrum Symulacji Położniczych powstało na nowo utworzonym kierunku położnictwo w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych. To odpowiedź uczelni na zapotrzebowanie istniejące na lokalnym rynku pracy. Na północy województwa lubelskiego za kilka lat może brakować położnych, dlatego dyrekcja bialskiego szpitala zadeklarowała, że przyjmie absolwentów miejscowej uczelni.

– W tym roku naukę na kierunku położnictwo w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych rozpoczęło 20 osób. Nowe Centrum Symulacji Położniczych pozwala na bardzo wysoką jakość kształcenia – mówi dr Iwona Gładysz, kierownik Zakładu Położnictwa Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych. – W skład naszego Centrum wchodzą: sale umiejętności położniczych, w których przyszłe położne uczą się umiejętności technicznych; izba przyjęć i sala porodowa, w pełni odzwierciedlające warunki szpitalne. Przyszłe położne będą pod okiem instruktorów uczyły się, jak prowadzić zajęcia w szkole rodzenia. Mamy także gabinet podstawowej opieki zdrowotnej.  Jeśli chodzi o wyposażenie symulatorów, mamy najnowszej generacji zarówno symulator porodowy, jak też symulator noworodka. To nowoczesne Centrum.

– Jesteśmy bardzo dobrze zaopatrzone – mówi Paula Jurkitewicz, studentka I roku położnictwa. – Nasze sale pozwalają nam na ćwiczenia na fantomach. Uczymy się, jak przyjąć pacjentkę do porodu, jak prowadzić poród. Liczę na pracę w bialskim szpitalu.

– W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej obecnie zatrudnionych jest 66 położnych – mówi Magdalena Us, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. – Widzimy, że największa grupa zatrudnionych u nas położnych, to osoby między 50-60 rokiem życia. Do końca 2025 roku około 30 z nich nabędzie prawa emerytalne. W związku z tym w strategii zatrudnienia bialskiego szpitala uwzględniamy nabór personelu w tej grupie zawodowej. Tworzenie położnictwa w Akademii Bialskiej było konsultowane też z nami, jako z głównym pracodawcą w tym regionie. I deklarujemy, że absolwenci uczelni będą w stanie zasilić nasze zespoły położnicze.

– Na terenie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej –  a jest to powiat bialski, radzyński i parczewski – mamy zarejestrowanych 281 położnych – mówi Elżbieta Celmer vel Domańska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej. – Niestety ostatnie lata wskazują na to, że pań położnych jest coraz mniej. Średnia wieku oscyluje wokół 50 lat. Niestety odczuwamy braki. Niejednokrotnie absolwenci szkół wyższych po uzyskaniu dyplomu wyjeżdżają za granicę, ale bardziej dotyczy to pielęgniarek niż położnych. W ostatnich latach dosłownie jednostki spośród pań położnych wyjeżdżały za granicę.

CZYTAJ: „Ciągle jesteśmy niedocenianym zawodem”. Dzień z Pielęgniarką i Położną w Lublinie [ZDJĘCIA]

– Brakuje młodszych położnych, ponieważ w naszym rejonie nie było kształcenia położnych – mówi Barbara Cydejko, położna od 36 lat. – Dopiero od tego roku mamy taki kierunek studiów. Poza tym ten zawód wymaga specyficznej postawy: skupienia, odpowiedzialności, sumienności, ciągłego dokształcania. Być może to powodowało, że nie mieliśmy młodych ludzi, którzy podjęliby naukę tego zawodu. W chwili obecnej mamy studentki, które rozpoczęły naukę na kierunku położnictwo. Wiążemy z nimi duże nadzieje. Osobiście chciałabym przekazać tym koleżankom swoje umiejętności, szczególnie umiejętności praktyczne. Liczymy na to, że one nas zastąpią i że jeszcze zdążymy je nauczyć tego zawodu. Bo sama teoria jest oczywiście bardzo ważna i istotna, ale musi się łączyć z praktyką.

W Polsce średnia wieku położnych wynosi 52 lata, a pielęgniarek 53.

MaT / opr. AKos

Fot. nadesłane

 

Exit mobile version