Dęblin: muzeum odrestauruje deski z bramy pamięci Żwirki i Wigury

86 1300x852 2022 05 09 211207

Deski z bramy pamięci Żwirki i Wigury na Żwirkowisku zostały przekazane do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które przeprowadzi ich konserwację i przygotuje replikę bramy pamięci. O możliwość konserwacji desek zabiegaliśmy od wielu lat – powiedział w poniedziałek (09.05) Paweł Pawłowski, dyrektor muzeum.

CZYTAJ: Gmina Niedźwiada będzie współpracować z ukraińskim Beresteczkiem. Do miejscowości zawieziono dary

Drewniana brama pamięci została wzniesiona w 1935 roku w miejscu tragicznej śmierci lotników, Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, w Cierlicku Górnym w Czechach. Jej konstrukcja tworzyła napis „Żwirki i Wigury start do wieczności”.

– W pierwszej kolejności ocenimy stan przekazanych desek, następnie wybierzemy metodę konserwacji i dopiero zlecimy prace. Ten proces z pewnością będzie długotrwały i może potrwać kilka czy kilkanaście miesięcy, na tym etapie trudno to określić – podkreślił Pawłowski.

Dodał, że oszacowanie kosztów renowacji będzie możliwe w momencie otrzymania analizy stanu desek. – To jest ważny element naszej muzealnej misji, więc te pieniądze z pewnością się znajdą – zapewnił. Jak wyjaśnił, przez wiele lat deski z bramy pamięci były ukryte owinięte w papier jako część biblioteki w domu prywatnym. – Po śmierci właściciela księgozbioru, deski zostały odnalezione przez wdowę, która przekazała je do Domu Polskiego Żwirki i Wigury na Kościelcu w Cierlicku – dodał.

Według Pawłowskiego, o możliwość konserwacji desek muzeum zabiegało od wielu lat. – Prowadziliśmy starania w tym kierunku między innymi razem ze zmarłym w ubiegłym roku Tadeuszem Smugałą, prezesem miejscowego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku-Kościelcu, który powierzył muzeum jedną z desek. A teraz dzięki działaniom dyrektora departamentu edukacji, kultury i dziedzictwa ministerstwa obrony narodowej Pawła Huta trafiły do nas pozostałe deski – powiedział.

Po wykonaniu konserwacji desek muzeum przygotuje replikę bramy pamięci, która zostanie zbudowana na bazie zachowanej ikonografii i według projektu sporządzonego przez regionalistę z Zaolzia Jana Przywarę.

– Sam projekt rekonstrukcji bramy pamięci z Cierlicka został zapoczątkowany już w marcu 2020 roku, kiedy to za sprawą Filipa Idzikowskiego, animatora kultury z Warszawy, do Dęblina trafiła jedna z desek z częścią napisu, słowem „wieczności” – dodał dyrektor.

Wszystkie deski z bramy pamięci zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej „Żwirki i Wigury start do wieczności”, której wernisaż odbędzie się w sobotę (14.05) podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

CZYTAJ: Lubelski sędzia miał doprowadzić do kolizji pod wpływem alkoholu. Izba Dyscyplinarna SN uchyliła mu immunitet

Katastrofa polskiego samolotu, którym na Zlot Lotniczy do Pragi lecieli kapitan Franciszek Żwirko i inżynier Stanisław Wigura miała miejsce 11 września 1932 roku. W tym roku przypada 90. rocznica ich zwycięstwa w Międzynarodowych zawodach Lotniczych Challenge w Berlinie oraz tragicznej śmierci w Cierlicku Górnym.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. muzeumsp.pl

Exit mobile version