Prawie 70 procent firm w Polsce odnotowało co najmniej jeden cyberatak. Wynika to z opublikowanego raportu międzynarodowej firmy KPMG „Barometr cyberbezpieczeństwa. Ochrona cyfrowej tożsamości”.
– Cyberataki stały się zjawiskiem powszechnym. Skuteczne zabezpieczenia są bardzo trudne, ale nie są niemożliwe – mówił w Polskim Radiu Lublin doktor Damian Rusinek, niezależny ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa. – To jest ciągłe gonienie króliczka. My próbujemy ich wykryć albo zdemaskować lub zablokować ich działania, a oni próbują pójść inną drogą, próbują innego rodzaju ataku, czyli sposobu na dostanie się do systemu albo na oszukanie jakiegoś człowieka.
– Nie jest łatwo zlokalizować cyberprzestępców, choć niektórzy mogą się czuć bezpieczni, bo są wspierani przez wrogie wobec siebie rządy – dodaje doktor Rusinek. – Jest taka grupa, która nie musi się nawet specjalnie o to martwić. Mam tutaj na myśli cyberprzestępców popieranych przez jakieś wrogie rządy, którzy atakują kraje, z którymi te rządy są skonfliktowane. Mamy odwieczny konflikt Palestyna – Izrael. Tam nie ma wielkiego problemu dla jednej czy drugiej strony, żeby atakować infrastrukturę przeciwnika.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Eksperci przypominają także, że agresję Rosji na Ukrainę zapoczątkował atak hakerski na ukraińskie instytucje rządowe.
Autorzy wspomnianej publikacji podkreślają, że od lat problemem dla firm jest deficyt specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa na rynku pracy, a także koszty.
RMaj / opr. PrzeG
Fot. RL