Program przesiewowych badań okulistycznych dla dzieci ma rozszerzyć się na całą Polskę, zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W ramach pilotażowej edycji akcji „Dobrze widzieć” przebadano w województwie lubelskim tysiąc uczniów, u blisko 40% badania wykazały poważne problemy ze wzrokiem.
CZYTAJ: „Dobrze widzieć”. Wstępne wyniki programu wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci
– Te dane pokazują, że program musi być kontynuowany – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Już w tym tygodniu spotkam się z panem ministrem Adamem Niedzielskim i z panem Radosławem Sierpińskim z Agencji Badań Medycznych, żeby przekazać to i rzeczywiście spowodować dalsze finansowanie tego programu. Chciałbym, żeby od początku nowego roku szkolnego było to możliwe. Wyniki są bardzo niepokojące i trzeba to kontynuować po to, żeby dzieciom pomagać na tym początkowym etapie. Zostawienie tego beż reakcji spowoduje nieodwracalne problemy w przyszłości – dodaje Przemysław Czarnek.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podsumowanie program przesiewowych badań u dzieci „Dobrze widzieć”
Badania wykonano wśród uczniów klas 1-3 szkół podstawowych w Lublinie oraz kilku innych miejscowościach m.in. Świdniku, Bychawie, Jakubowicach Konińskich, Jastkowie i w Trawnikach. Badanie każdego dziecka było nieinwazyjne i trwało około 5 minut. Dzieci, u których wykryto zaburzenia wzroku, mogły skorzystać z dalszych, bezpłatnych badań w Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. Iwona Burdzanowska