Dzień Zwycięstwa w Lublinie. W czasie II wojny światowej Polska walczyła z dwoma wrogami [ZDJĘCIA]

zwyciestwa 2022 05 08 160807

W Lublinie 8 maja uczczono Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie. Główne obchody odbyły się na placu Litewskim przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Narodowy Dzień Zwycięstwa – obchody na placu Litewskim

– II wojna światowa to niezwykle trudny okres dla naszego kraju. Do 1941 roku Polska walczyła z dwoma wrogami – mówił  wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik. – Od realizacji planu „Barbarossa” (atak III Rzeszy na ZSRR w czerwcu 1941 roku) uważaliśmy, że naszym przeciwnikiem są tylko Niemcy. I w 1945 roku cieszyliśmy się ze zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Ale nie wiedzieliśmy, co będzie dalej. Rzeczywistość była taka, że skończyliśmy walkę z jednym okupantem, a zaczęliśmy z następnym – radzieckim. To on był zdecydowanym zwycięzcą II wojny światowej.

CZYTAJ: Msza święta z okazji Dnia Zwycięstwa

W 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na 8 maja, na godzinę 23.01. Ze względu na różnicę czasu w Moskwie, w okresie istnienia Związku Radzieckiego Dzień Zwycięstwa był obchodzony we wszystkich krajach bloku wschodniego 9 maja. Polski Sejm w 2015 roku zdecydował o świętowaniu 8 maja, podobnie jak w innych państwach w Europie.

CZYTAJ: 77 lat temu zakończyła się II wojna światowa

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii. Swoim zasięgiem objęła prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu oraz wszystkie oceany.

Wojnę na Dalekim Wschodzie zakończyła bezwarunkowa kapitulacja Japonii 2 września 1945 r. Największy konflikt w dziejach pochłonął ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej „Polska 1939–1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami”, pod redakcją prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty, w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich.

RyK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version