26 maja obchodzimy Dzień Matki. To szczególne święto, honorujące wszystkie mamy. Stanowi wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie, za wsparcie w trudnych chwilach, troskę i bezwarunkową miłość. Z tej okazji mamy otrzymują życzenia, kwiaty i laurki, są też zapraszane na okolicznościowe przedstawienia i koncerty.
Psychologowie są zgodni co do tego, że kluczowym elementem warunkującym poprawny rozwój dziecka – to jak radzi sobie potem w szkole czy w późniejszym życiu – jest siła relacji z matką. Początkowo dziecko potrzebuje matki praktycznie przez cały czas, potem wystarczy nam już tylko świadomość, że matka jest i że w nas wierzy. Specyficzna więź z matką kształtuje mentalność, psychikę i życie społeczne dziecka. Pozwala rozwijać mocne związki emocjonalne.
Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata, choć w różnych terminach. W Polsce święto liczy już 108 lat, pierwsze takie uroczystości odbyły się w 1914 roku w Krakowie.
Dzień Matki ma dwie niezależne historie – europejską i amerykańską. W Europie, już w starożytnej Grecji składano uroczyste ofiary matkom boginiom, będącym symbolem płodności i urodzaju. Zwyczaj ten odnowiono w XVII stuleciu w Wielkiej Brytanii. W tzw. Mothering Day do tradycji należało dawanie matkom podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Ten obyczaj przetrwał do około XIX wieku. Powrócono do niego po zakończeniu II wojny światowej.
Inaczej historia święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. Jego początków należy szukać w końcu XIX wieku – najpierw promowany był Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w 1914 roku Kongres zatwierdził Dzień Matki jako święto narodowe.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. pixabay.com