Edukacja w okresie pandemii. Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe w Lublinie

2695728622072990815c 2022 05 11 091319

– Czas wojny pokazał nam nowe problemy, nie tylko dla Ukrainy, ale także m.in. dla Polski. A oświata musi z nimi walczyć – mówi Radiu Lublin prof. Nellia Nyczkało, akademik-sekretarz Wydziału Kształcenia Zawodowego i Edukacji Dorosłych Naukowej Akademii Nauk Pedagogicznych w Kijowie. Profesor gości dziś (11.05) w Lublinie na Polsko-Ukraińskim Forum Naukowym.

– Muszą powstać nowe programy, nie tylko z przedmiotów filologicznych. A póki ich nie ma, musimy działać inaczej, bardziej innowacyjnie – mówi prof. Nellia Nyczkało – Dla ukraińskich uczniów jeszcze nie ma materiałów dydaktycznych zaadaptowanych do polskiego programu nauczania. Do 8 klasy jest nasz podręcznik, wydany w Ukrainie w języku polskim. Ukraińskie dzieci muszą zdawać maturę zgodnie z programem ukraińskim.

Dziś w Lublinie rozpoczyna się IX Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe. Tematem przewodnim jest edukacja w okresie pandemii.

Jeszcze przed wybuchem wojny, podczas pandemii – naukowcy z Polski i Ukrainy prowadzili badania dotyczące funkcjonowania uczniów w okresie edukacji zdalnej.

– Edukacja zdalna wypracowana w czasie pandemii, jest teraz wykorzystywana w czasie wojny – mówi doktor habilitowana Joanna Wierzejska z Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki UMCS. – Moja zaprzyjaźniona pani prowadzi tutaj z Polski lekcje dla swoich uczniów będących setki kilometrów stąd, w Kijowie czy w podkijowskich miasteczkach. Opowiada o tym jako o wydarzeniu bardzo emocjonującym dla niej, ale też dla jej uczniów. Dzięki nowym metodom i środkom nauczania zdalnego mogą uczniowie zdobywać dalej wiedzę, mimo tej okropnej sytuacji, która się teraz toczy w ich kraju, nie zaniedbywać tego obszaru związanego z edukacją – dodaje doktor habilitowana Joanna Wierzejska.

Obrady odbywają się w auli Instytutu Pedagogiki UMCS przy ulicy Głębokiej 43. Wydarzenie potrwa do piątku (13.05). 

MaK / EwKa / opr. AKos / PrzeG

Fot. umcs.pl

Exit mobile version