Skarb srebrnych denarów rzymskich z Cichobórza, nieznane dokumenty sporządzone ręką poety Bolesława Leśmiana i tajniki warsztatu tkackiego – to główne atrakcje 10. Nocy Muzeów w Hrubieszowie.
– Zawsze na tę okazję staramy się przygotować dla Państwa coś specjalnego – mówi dyrektor muzeum Bartłomiej Bartecki. – To, co zaprezentujemy, czekało 1 700 lat na to, żeby zostać pokazane. Dokładnie mówimy o 5,5 kg antycznego srebra. Mówimy o niemal 1 800 monet wybitych w mennicach rzymskich w I i II w. naszej ery i przede wszystkim mówimy o największym, najważniejszym odkryciu archeologicznym chyba ostatnich kilkudziesięciu lat jeżeli chodzi o numizmatykę i archeologię mennictwa rzymskiego na terenie naszego kraju.
CZYTAJ: Niezwykły skarb z Cichobórza uświetni hrubieszowską Noc Muzeów
– Skarb denarów z I-III wieku n.e. pokażemy po raz pierwszy szerszej publiczności – zaznacza Bartłomiej Bartecki. – Cały skarb zostanie zaprezentowany w jednej, specjalnie do tego przygotowanej gablocie, tak żeby każdy z odwiedzających mógł zapoznać się z wachlarzem możliwości menniczych tamtego czasu. Będzie można prześledzić dzieje Rzymu poprzez twarze poszczególnych władców, cesarzy czy członków rodzin cesarskich. Cały panteon rzymskich bóstw i personifikacje różnych cech. W zasadzie to doskonała lekcja historii nie tylko dla numizmatyków, ale też dla tych, którzy chcą przenieść się w czasie do antycznego Rzymu.
CZYTAJ: Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na Noc Muzeów
Oprócz skarbu z Cichobórza po raz pierwszy zostaną również pokazane rękopisy z 1920 roku związane z pracą zawodową Bolesława Leśmiana, który pełnił w Hrubieszowie funkcję notariusza. Będzie można zapoznać się tez z tajnikami pracowni tkackiej i pracami Magdaleny Sielickiej.
Noc Muzeów w Hrubieszowie potrwa od godz. 16.00 do 24.00. Prezentacja skarbu i oprowadzanie kuratorskie o godz. 19.00 i 21.00. Wstęp wolny.
AP / AŁ / opr. PrzeG / WM
Fot. nadesłane