– Jest zgoda w Unii Europejskiej na szósty pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy. Porozumienie osiągnęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli – poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel (na zdj.).
Jednomyślną zgodę blokowały przez niemal 4 tygodnie Węgry, domagając się wyłączeń i rekompensat. Te techniczne kwestie będą negocjowane w najbliższych dniach.
Wstępnie ustalono, że restrykcjami zostanie objęta ropa sprowadzana tankowcami, natomiast wyłączone spod embarga zostaną ropociągi.
– To natychmiast pokrywa ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej – podkreślił przewodniczący Rady.
Ponadto w ramach szóstego pakietu sankcji kolejne rosyjskie banki mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, w tym ten największy – Sberbank. Nadal jednak, mimo apeli Polski i krajów bałtyckich, restrykcjami nie jest objęty trzeci co do wielkości Gazprombank, wykorzystywany przez część państw do zapłaty za surowce energetyczne.
CZYTAJ: Premier: absolutnie i zdecydowanie opowiadamy się za bardzo posuniętymi sankcjami wobec Rosji
Rozszerzona zostaje także czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że na listę została wpisana Alina Kabajewa, matka dzieci Władimira Putina.
Sankcjami ma być także objęty między innymi zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Cyryl, który – jak napisano w uzasadnieniu – jest jednym ze znaczących zwolenników rosyjskiej napaści na Ukrainę i przedstawia ją jako wojnę ze złem.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ