KAS odprawiła ponad 15 tys. konwojów z pomocą humanitarną

1460x616 2022 05 04 224225

Dotychczas Krajowa Administracja Skarbowa odprawiła do Ukrainy ponad 15 tys. konwojów z pomocą humanitarną. Od początku wojny funkcjonariusze KAS odprawili 3 mln uchodźców, 200 tys. samochodów osobowych, 15 tys. autokarów – przekazało w środę biuro prasowe KAS.

CZYTAJ: Ukraina: dowódca piechoty morskiej apeluje o międzynarodową misję humanitarną w Mariupolu

KAS podkreśliła w środowym (04.05) komunikacie, że pomaga uchodźcom na przejściach granicznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. – Od początku wojny funkcjonariusze KAS odprawili 3 mln uchodźców, 200 tys. samochodów osobowych, 15 tys. autokarów. W tym samym czasie ponad 900 tys. Ukraińców wróciło do swojego kraju – poinformowano.

Zwrócono uwagę, że „na przełomie lutego i marca ruch na granicy polsko-ukraińskiej zwiększył się 10-krotnie – przez 18 dni granicę na Podkarpaciu przekroczyło niemal pół miliona osób”. – To tyle, ile przez cały 2018 rok na największym przejściu granicznym w Medyce – dodano. Obecnie granicę z Ukrainą obsługuje 1,4 tys. funkcjonariuszy celno-skarbowych, którzy znają język ukraiński i angielski.

– Niezależnie od warunków i uproszczonych procedur, konwoje z pomocą humanitarną, które przekraczają przejścia graniczne, tak jak i inne transporty, przechodzą kontrolę celną – podkreślono. Od 24 lutego zostało „ekspresowo” odprawionych 15 tys. konwojów z pomocą humanitarną.

CZYTAJ: Wicepremier Ukrainy: W Melitopolu Rosjanie zabrali pomoc humanitarną

W komunikacie podkreślono, że oprócz wypełniania bieżących zadań, KAS zaangażowana jest w liczne działania wspierające uchodźców. – W całodobowych punktach pomocy na uchodźców czekają koce, karimaty, środki higieny osobistej i żywność. Natomiast w Oddziale Celnym Portu Lotniczego Lublin funkcjonariusze pomogli w opiece nad grupą 160 ukraińskich sierot w wieku od roku do 15 lat, które oczekiwały tam na dalszy lot – wymienia KAS.

Administracja skarbowa przekazała, że nadal prowadzone są zbiórki darów, „zgodnie z zapotrzebowaniem” zgłoszonym przez Izby Administracji Skarbowej w Lublinie i Rzeszowie. Oprócz tego „dary, które docierają na granicę, od razu są rozładowywane przez sztab wolontariuszy, bez względu na godzinę, przez całą dobę”. Według KAS do tej pory udało się zebrać pół miliona złotych na zbiórkach pieniężnych.

CZYTAJ: Wspierają Mikołajew. Ze Szczebrzeszyna wyruszył kolejny transport z pomocą humanitarną

Zaznaczono, że „obecnie w ośrodkach KAS wsparcie i schronienie znalazło niemal 300 osób. Około 1 tys. uchodźców mieszka w domach pracowników i funkcjonariuszy KAS”.

Przypomniano, że na stronach internetowych i broszurach informacyjnych znajdują się informacje przydatne podczas przekraczania granicy. – Obywatele Ukrainy mogą zapoznać się także z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i liczyć na wsparcie w organizacji spraw urzędowych. Treści podatkowe i celne są dostępne w języku ukraińskim na stronach: biznes.gov.pl, podatki.gov.pl, pomagamukrainie.gov.pl – napisano.

CZYTAJ: Pomoc Ukrainie: urząd marszałkowski chce podjąć współpracę z amerykańską organizacją humanitarną

– Uruchomiliśmy też specjalny adres e-mail pomagam.ukrainie@mf.gov.pl, na który kierowane są pytania dotyczące odpraw celnych transportów z pomocą dla Ukrainy. Więcej informacji można również uzyskać na rządowych infoliniach, w tym również prowadzonej przez KAS – Krajowej Informacji Skarbowej – przekazała KAS.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. KAS

Exit mobile version