Koziołek „Kazik” stanął przy Bramie Krakowskiej w Lublinie. To druga tego typu figura ustawiona w centrum miasta przez Fundację Lubelskie Koziołki.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Koziołek „Kazik” stanął przy Bramie Krakowskiej w Lublinie
– Imię Kazik jest nawiązaniem do postaci Kazimierza Wielkiego – mówi Norbert Podleśny z Fundacji Lubelskie Koziołki. – Mury obronne wybudował Kazimierz Wielki. Brama Krakowska jest jednym z zachowanych symboli tych murów, więc postanowiliśmy nazwać go Kazik. Ma dwa atrybuty: poziomicę, bo Brama Krakowska jest odchylona o 70 cm od pionu i klucz, w związku z tym, że przy Bramie pracował taki pan Lutowski, który nakręcał zegary. To taka legenda.
Pierwszym odbiorcom, mieszkańcom i turystom, „Kazik” przypadł do gustu.
CZYTAJ: Koziołek Onufry „zamieszkał” przed lubelskim ratuszem [ZDJĘCIA]
– Bardzo nam się podoba, świetna atrakcja. Widzieliśmy coś takiego we Wrocławiu. Szukaliśmy tam krasnali, a teraz w Lublinie będziemy szukali koziołków – mówią przechodnie. – Uważamy, że to świetna rzecz, szczególnie dla młodszych turystów, którzy będą zwiedzali nasze piękne miasto. Dużo to daje ludziom przybyłym do Lublina, takim jak ja. W każdym koziołku jest kod QR. Nie znam na tyle Lublina i jak sobie ten kod zeskanuję, to poznaję jakąś historię.
To druga tego typu figura ustawiona w centrum miasta przez Fundację Lubelskie Koziołki. Pierwszy koziołek, „Onufry”, stoi przy lubelskim Ratuszu.
Figurę wykonała Marta Miernowska z Wrocławia, a fundatorem „Kazika” jest firma Centro-Chem. Koziołki, zarówno Onufry, jak i Kazik, mają kody QR. Po ich zeskanowaniu można poznać historię związaną z miejscami lub postaciami, od których nawiązują.
MaK / opr. LysA
Fot. Iwona Burdzanowska