– Zbyt duża ilość informacji w dzisiejszym świecie powoduje chaos informacyjny, w którym trudno o weryfikację prawdziwości podawanych treści – mówił w Radiu Lublin ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa KUL.
– Dlatego w korzystaniu z mediów społecznościowych istotna jest świadomość przewidywania skutków rozpowszechniana informacji. Każdy ma swój własny świat, ale jednak pewne treści wyświetlają się częściej. Pewne osoby dochodzą do głosu częściej i kreują jakiś obraz rzeczywistości, a my im ulegamy bądź nie. Ważne jest to, żeby nie powtarzać nie sprawdzonych rzeczy, nie udostępniać byle czego pod wpływem chwili, emocji. Nie pisać rzeczy, które są nastawione wyłącznie na sensację, widoczność. Powinniśmy pamiętać o tym, że moja wypowiedź rzutuje zawsze na instytucję, w której pracuję, ludzi wobec których powinienem być lojalny. Ale też szerzej, musimy dbać o swoją małą ojczyznę, o swoją większą ojczyznę – dodaje ks. dr Rafał Pastwa.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Gość Radia Lublin przypomniał, że umiejętność korzystania z mediów cyfrowych jest w Unii Europejskiej zaliczana do najważniejszych kompetencji współczesnego człowieka.
CZYTAJ: Na KUL-u o mediach. Trwają X Studenckie Spotkania Komunikacji
Problem odpowiedzialności użytkowników mediów za bezpieczeństwo w dzisiejszym, nieprzewidywalnym świecie, jest tematem konferencji naukowej, która rozpoczęła się dziś (12.05) w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w ramach 10. Studenckich Spotkań Komunikacji.
RCh / opr. PrzeG
Fot. RL