Lublin: uroczystości w 103. rocznicę obrony Lwowa [ZDJĘCIA]

pm lwowa 220522 002 2022 05 22 183405

W Lublinie upamiętniono 103. rocznicę obrony Lwowa w wojnie polsko-ukraińskiej. Pod pomnikiem lwa na placu Zamkowym złożono kwiaty ku czci poległych w walkach o wyzwolenie miasta.

– Chcemy przypomnieć o heroicznej postawie polskich mieszkańców tego miasta, ich zaangażowaniu, walce i patriotyzmie – mówi Wojciech Rowiński z Okręgu Lubelskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. – Były to dziesiątki tysięcy ludzi: samych żołnierzy było kilka tysięcy, ale całe miasto wspierało swoich obrońców w walce z Ukraińcami. Bohaterska obrona i posiłki, głównie z Przemyśla, spowodowały, że miasto to zostało utrzymane w rękach polskich. Do 1939 roku było w granicach Rzeczypospolitej. Szczególny hołd dla młodych ludzi, którzy wtedy walczyli. Wielu z nich poległo. Należy pamiętać, że miasto za swój bohaterski czyn zostało odznaczone najwyższym wojennym orderem – Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie kwiatów przed pomnikiem „Symbol Lwowa” 

– Praktycznie całe miasto stanęło w obronie polskości Lwowa – dodaje Wojciech Rowiński. – Orlęta Lwowskie, te nieletnie dzieci, które zarażone polskością, nie poddały się i walczyły na barykadach tak samo mężnie jak ich dorośli rodacy. Warto szczególnie upamiętnić postać dowódcy obrony Lwowa, brygadiera Czesława Mączyńskiego, który dowodził obroną miasta. Zmarł w 1935 roku i został pochowany wśród swoich żołnierzy, tak jak generał Anders wśród żołnierzy na Monte Cassino. 

Obrona Lwowa rozpoczęła się w listopadzie 1918 roku. Pierwszy etap konfliktu zakończył się w nocy z 22 na 23 listopada, gdy oddziały ukraińskiej Armii Halickiej wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Wojska ukraińskie zakończyły oblężenie Lwowa i wycofały się 22 maja 1919 r.

W szeregach obrońców Lwowa znalazło się 6 022 osób, w tym 427 kobiet. 1 422 obrońców Lwowa nie miało ukończonych 17 lat. Nazwano ich Orlętami Lwowskimi. W listopadowych walkach zginęło 439 obrońców Lwowa. Największą grupę poległych – 109 osób – stanowili uczniowie szkół średnich.

RyK / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version