Województwo lubelskie szykuje się do organizacji Samorządowego Kongresu Trójmorza, czyli spotkania 12 państw obszaru mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.
– W tym roku część obrad zdominują sprawy Ukrainy – zapowiada prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego prof. Marcin Szewczak. – Chcemy, aby podczas tego forum przeprowadzić dyskusję dotyczącą współpracy z samorządami, regionami z Ukrainy i pomocy dla państwa ukraińskiego. Tak się dobrze składa, że nasze forum odbywa się przed szczytem prezydenckim, jeżeli chodzi o inicjatywę Trójmorza, który odbędzie się w Rydze.
CZYTAJ: Marszałek Stawiarski o regionach Trójmorza: Chodzi o to, żebyśmy wspólnie gonili starą Europę
– Do Lublina przyjadą przedstawiciele Bułgarii, Grecji, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Będą ministrowie transportu państw Trójmorza. Już kilku potwierdziło. Będziemy mówić o korytarzach drogowych i kolejowych. Będziemy mówić także o współpracy między samorządami. Będziemy mówić także o Ukrainie, współpracy gospodarczej, o bezpieczeństwie energetycznym.
Forum zaplanowano w Lublinie 6 i 7 czerwca. Wydarzenie objął patronatem prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Tegorocznemu Kongresowi będzie towarzyszyło również Forum Gospodarcze w ramach którego odbędzie się seminarium, spotkania, stoiska wystawiennicze i wizyty studyjne, które pozwolą na prezentację innowacyjnych przedsiębiorstw z woj. lubelskiego.
Natomiast Debata Regionów zostanie poświęcona rozbudowie samorządowej części Inicjatywy Trójmorza. Dyskusja będzie dotyczyć zarówno wsparcia dla uchodźców przybywających z Ukrainy do sąsiednich regionów na obszarze państw unijnych należących do Inicjatywy Trójmorza, jak również idei pogłębionego wsparcia we wdrażaniu funduszy przedakcesyjnych i odbudowy.
W zeszłym roku w Samorządowym Kongresie Gospodarczym II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie wzięło udział łącznie 730 osób. Przedstawiciele 16 samorządów z 6 krajów podpisali Deklarację Lubelską, która zakłada wspólne budowanie siły gospodarczej całego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
TSpi / PAP / opr. PrzeG
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego