Mariusz Błaszczak: najlepszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacnianie Sił Zbrojnych

281175181 683014569626810 831546383392634706 n 2022 05 21 121114

– Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, Rosja zaatakowała Ukrainę i za naszą granicą toczy się wojna. Najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych – mówił w sobotę (21.05) w Kraśniku szef MON Mariusz Błaszczak.

CZYTAJ: Piknik wojskowy, defilada i pokazy. Nowi terytorialsi złożą przysięgę

Minister obrony narodowej uczestniczy tam w inauguracji akcji rekrutacyjnej do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

– Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tysięcy żołnierzy, w tym 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy terytorialnej służby wojskowej – zapowiadał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych. Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Te zagrożenia są realne – Rosja zaatakowała Ukrainę, za naszą granicą toczy się wojna – powiedział minister.

– Najlepsza i najskuteczniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest – jak akcentował – wzmocnienie polskich sił zbrojnych. – Dlatego też zdecydowaliśmy o tym, by rozpocząć kampanię dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – dodał.

 CZYTAJ: Wojskowe pikniki w Kraśniku i Rykach. Rusza nabór do dobrowolnej służby

– Przygotowaliśmy w tym roku 15 tys. miejsc w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej – powiedział minister Błaszczak. – Każdy ochotnik otrzyma uposażenie w wysokości 4560 zł netto, na rękę. Poza tym będzie miał sposobność tego, żeby doskonalić swoje umiejętności zawodowe, a więc na koszt państwa będzie mógł odbyć kurs na prawo jazdy wszystkich kategorii, pozyskać uprawnienia dotyczące operatora maszyn, spawacza, otrzymać patent nurka, czy też skoczka spadochronowego – dopowiedział.

21 maja rozpoczął się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach zaplanowano wojskowe pikniki. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych można uzyskać informacje i wypełnić wniosek o powołanie. Zgłoszenia przyjmuje też 70 punktów rekrutacyjnych.

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Jeżeli zainteresowany wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, przejdzie przez dwa etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej.

PAP / RL / PaSe / opr. AKos / LysA

Fot. Piotr Michalski

 

Exit mobile version