Mateusz Morawiecki: Prof. Paruch był idealistą, który nie fantazjował

mid 22516228 2022 05 16 155512

– To był idealista, ale taki, który nie fantazjował – opierał swoje myśli i koncepcje o twarde dane i fakty. W niesamowity sposób łączył strategię ze szczegółem – potrzebami zwykłego człowieka – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych prof. Waldemara Parucha.

CZYTAJ: Jarosław Kaczyński na pogrzebie prof. Parucha: Przyszło mi pożegnać naszego kolegę, przyjaciela, doradcę

W uroczystościach pogrzebowych w Tomaszowicach udział biorą przedstawiciele rządu, parlamentu i władz samorządowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

CZYTAJ: Sejm uczcił minutą ciszy pamięć prof. Waldemara Parucha

– Trudno pogodzić się z odejściem człowieka tak oddanego Polsce i polskim sprawom, skoncentrowanego na Polsce i nie szukającego własnych zaszczytów. Nie ulegał modom, budował własne koncepcje, takie, które miały poszukiwać najlepszych ścieżek rozwoju dla naszej ojczyzny  – powiedział Morawiecki.

CZYTAJ: Uroczystości pogrzebowe prof. Waldemara Parucha

Jak mówił premier, prof. Paruch był „idealistą i romantykiem – ale takim idealistą, który nie fantazjował; opierał swoje myśli, koncepcje i idee o twarde dane i fakty”. – Potrafił łączyć je ze sobą w sposób niebywale sprawny, z ogromną erudycją i swadą. Był człowiekiem ogromnej uczciwości i odwagi. I tej uczciwości i odwagi domagał się od innych – dodał.

Prof. Paruch „w niesamowity sposób potrafił łączyć strategię ze szczegółem, z potrzebami zwykłego człowieka” – powiedział premier. – Był synem rolników – synem polskiej ziemi i to powodowało, że miał szczególną skłonność do myślenia o losie zwykłego człowieka. Państwo widział jako przestrzeń do budowania wspólnoty – wierzył, że Polska jest jedna, i naród polski też powinien być zjednoczony wokół polskiej racji stanu. Dlatego też opuścił bezpieczną „świątynię nauki”, by walczyć na polu polityki – powiedział Morawiecki.

CZYTAJ: Sejm uczcił minutą ciszy pamięć prof. Waldemara Parucha

Dodał, że prof. Paruch „nie tylko ubogacał program obozu PiS, ale był jednym z jego głównych autorów”. – Waldemar był człowiekiem niezwykle prawym – co myślał, to też mówił. I dlatego jego koncepcje nie odchodzą wraz z nim, ale będą żyły, i to nie tylko w naszej pamięci – powiedział Morawiecki.

Przemysław Czarnek: Praca prof. Parucha będzie nam służyć do poprawy Konstytucji dla Nauki 

– Po pracy prof. Waldemara Parucha i zespołu jego ekspertów pozostała wielka dokumentacja, która będzie nam służyła w najbliższym czasie do poprawy Konstytucji dla Nauki – powiedział podczas uroczystości pogrzebowych prof. Parucha minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

CZYTAJ: „Polska straciła zaangażowanego naukowca i eksperta”. Prezydent i politycy żegnają zmarłego prof. Parucha

Minister wspominał, że współpracował z Paruchem jeszcze jako wojewoda lubelski, a także później już jako minister edukacji i nauki. Paruch – jak mówił Czarnek – był szefem zespołu profesorów, ekspertów z całej Polski, którzy sformułowali wnioski, co trzeba zmieniać w Konstytucji dla Nauki, „żeby wypełnić pewne luki, które są ewidentne i które trzeba wypełniać nową treścią legislacyjną”.

CZYTAJ: Nie żyje prof. Waldemar Paruch

– Pozostała po pracy tego zespołu wielka dokumentacja po bardzo wnikliwej analizie, bo jak to czynił Waldemar Paruch, analizował, a później analizował i jeszcze raz analizował i wyciągał wnioski bezkompromisowe i bezpośrednie, ale rozbudowane. I to będzie nam służyło w najbliższych tygodniach i miesiącach w Ministerstwie Edukacji i Nauki, żeby tę Konstytucję dla Nauki poprawiać, tam gdzie jest to konieczne – powiedział Czarnek.

Podkreślił też, że Paruch był bardzo lojalnym współpracownikiem i przyjacielem, ale też był niezwykle wymagający. – Rozmowa z panem prof. Waldemarem Paruchem nigdy nie należała do łatwych, bo z Waldemarem Paruchem nie rozmawiało się o niczym. Rozmawiało się wyłącznie o rzeczach najważniejszych. A on do rozmowy był zawsze przygotowany niezwykle szczegółowo i niezwykle skutecznie tę rozmowę prowadził – wspominał szef MEiN.

Czarnek podkreślił, że w jego resorcie pracuje wielu wychowanków prof. Parucha, którzy będą kontynuować jego dzieło.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucja dla Nauki), obowiązująca od 1 października 2018 roku, zawiera przepisy dotyczące minimalnych wynagrodzeń dla nauczycieli akademickich pracujących w uczelniach publicznych.

Prof. Waldemar Paruch zmarł 8 maja w wieku 57 lat. Był absolwentem historii i politologii na UMCS w Lublinie oraz wykładowcą tej uczelni. W 2018 r. został pełnomocnikiem premiera ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych, a następnie pierwszym jego szefem. Od 2020 r. pełnił funkcję przewodniczącego zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Był także pomysłodawcą utworzenia w Lublinie Instytutu Europy Środkowej oraz Muzeum Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Był także członkiem gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki. Na początku kwietnia 2022 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

RyK / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Exit mobile version