Tłumy osób przebywały w sobotę wieczorem w centrum Lublina podczas Nocy Muzeów. Największe kolejki ustawiły się do zwiedzania Kaplicy Trójcy Świętej przy Zamku Lubelskim oraz do wejścia na Wieżę Trynitarską. Dużo zwiedzających przybyło też do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Noc Muzeów w Lublinie
W sobotę wieczorem na lubelskim deptaku i uliczkach Starego Miasta przebywały tłumy osób, mimo że było dosyć chłodno i wietrznie. Widać zainteresowanie Nocą Muzeów wśród lublinian, którzy chętnie zaglądali do różnych instytucji w centrum miasta. Najwięcej osób wybrało się do Muzeum Narodowego w Lublinie, gdzie np. można było wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie dzieł Tamary Łempickiej.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Kaplicy Trójcy Świętej przy lubelskim zamku. Kolejka chętnych sięgała do połowy dziedzińca zamkowego. Znajdowało się w niej około setki osób, a co ok. 20 minut wpuszczane były do środka kolejne grupy osób.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Noc Muzeów na Zamku w Janowcu
Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszyła się też Wieża Trynitarska w Lublinie, w której mieści się siedziba Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Kolejka do wejścia na górę liczyła w sobotę ok. 60 osób i sięgała przed Archikatedrę Lubelską.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym
Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym przygotowało dla chętnych warsztaty z tworzenia złotej biżuterii, a we Dworze z Gościeradowa zwiedzający mogli własnoręcznie wybić pamiątkową monetę. Po raz pierwszy po remoncie została otwarta Kamienica Celejowska, w której odbyła się projekcja holograficzna przedstawiająca losy Kazimierza Dolnego.
Wieczorem na dziedzińcu zamku w Janowcu zwiedzający spotkali spacerującego ducha Czarnej Damy. Wystąpiła też grupa rekonstrukcji historycznej ze Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: „Żwirki i Wigury start do wieczności”. Wystawa w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
W Puławach w Muzeum Czartoryskich po raz pierwszy po konserwacji zaprezentowano muzealny sztambuch „Pobożne pamiątki” z lat 1846-1855 autorstwa sióstr Narbutt. Natomiast w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbył się wernisaż wystawy „Żwirki i Wigury start do wieczności”, podczas którego zaprezentowano fotografie, dokumenty i pamiątki po lotnikach oraz oryginalne deski z bramy pamięci.
Ponad sto osób obejrzało skarb denarów rzymskich z Cichobórza w hrubieszowskim muzeum. Dzisiaj (14.05) po raz pierwszy zaprezentowano szerszej publiczności kilkadziesiąt z niemal 1800 srebrnych monet rzymskich z I i II wieku naszej ery. Skarb został odnaleziony i przekazany do muzeum wiosną 2020 roku.
CZYTAJ: „Świetna okazja, żeby rozbudzić w nas zainteresowanie sztuką”. Noc Muzeów w Hrubieszowie
W Muzeum Południowego Podlasia otwarto wystawę „Strumiłłowie u Radziwiłłów” . Ekspozycja prezentuje twórczość trzech pokoleń, znanej z pasji do sztuki rodziny Strumiłłów związanej z Suwalszczyzną.
CZYTAJ: Noc Muzeów: „Strumiłłowie u Radziwiłłów” w Muzeum Południowego Podlasia
W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju można było zwiedzać wystawy stałe i tymczasowe, wysłuchać koncertu czy zapoznać się z historią broni białej Japonii i Polski.
CZYTAJ: „Archeologiczne skarby Lubelszczyzny” atrakcją biłgorajskiej Nocy Muzeów
ZOBACZ ZDJĘCIA: Noc Muzeów w Państwowym Muzeum na Majdanku
CZYTAJ: Noc Muzeów: bezpłatne zwiedzanie byłego obozu na Majdanku [ZDJĘCIA]
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska