Minister Błaszczak: Zatwierdziłem umowę na bezzałogowce systemu Gladius

minister 2022 05 06 150023

– Zatwierdziłem umowę na bezzałogowce systemu Gladius. To nowoczesny sprzęt, który wzmocni bezpieczeństwo Polski – poinformował w piątek (06.05) szef MON Mariusz Błaszczak. Umowa przewiduje dostarczenie 4 bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

O zatwierdzeniu umowy na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius minister poinformował podczas konferencji w resorcie obrony. – To jest nowoczesny sprzęt. To jest sprzęt polskiej produkcji. To jest sprzęt, który został opracowany w polskiej firmie, a opracowanie tego sprzętu wynikało również z pozyskiwania doświadczeń związanych z wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą – mówił Błaszczak.

Według niego, sprzęt ten zapewni znaczące wzmocnienie polskich sił zbrojnych. – Tydzień temu została podpisana umowa w sprawie pozyskania Warmate’ów, dziś systemu Gladius, w lutym FlyEye. A więc można powiedzieć, że konsekwentnie w tym roku wzmacniamy polskie siły zbrojne poprzez wyposażanie Wojska Polskiego w drony” – podkreślił minister.

Dodał, że pierwsze drony trafią już w tym roku do pułków artylerii rozmieszczonych we wschodniej Polsce.

– Wzmacniamy polskie siły zbrojne, zwiększamy liczebnie polskie siły zbrojne, wyposażamy polskie siły zbrojne w nowoczesny sprzęt. Wykorzystujemy doświadczenia i obserwacje, które wynikają z tego co, dzieje się za naszą wschodnią granicą. Przygotowujemy się do tego, aby odeprzeć atak, jeżeli taki nastąpi – podkreślił Błaszczak.

Minister zwrócił uwagę, że systemy poszukiwawczo-uderzeniowe Gladius „są gotowe do tego, by stawić czoło w sytuacji zagrożenia”. – To jest także rezultat procesów, które nazywamy w Sojuszu Północnoatlantyckim interoperacyjnością – a więc budowania takich struktur, takich praktyk, które powodują, że w sposób łatwy, bezkolizyjny, nasze siły zbrojne mogą współpracować z siłami sojuszniczymi – stwierdził.

Błaszczak podkreślił, to nasze siły zbrojne są odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski. – Interoperacyjność jest niezwykle ważna, ale podstawową rzeczą jest odporność, podstawową rzeczą jest wola walki. Wszystko to zdarzyło się na Ukrainie. Ukraina bardzo dzielnie opiera się inwazji rosyjskiej i dzięki temu otrzymuje wsparcie wolnego świata, wsparcie Zachodu – zauważył szef MON.

Dodał, że polskie siły zbrojne muszą być przygotowane do stawienia czoła agresorowi. – Zakładamy, że do takiej agresji nie dojdzie, dlatego, że polskie siły zbrojne będą liczne i wyposażone w nowoczesny sprzęt, co odstraszy agresora – podkreślił Błaszczak.

Obecny na konferencji prezes zarządu grupy WB Electronics Piotr Wojciechowski podkreślił, że projekt Gladius to złożony technologicznie system, wykonany w całości w polskich zakładach. – Oparty o systemy już działające, wdrożone, funkcjonujące i znane wielu ekspertom – zaznaczył.

Podkreślił, że „w produkcji tego systemu będzie brało udział wiele zakładów z grupy WB, ze spółek grupy PGZ oraz innych podmiotów, których kwalifikacje oraz zdolności będą adekwatne do nakładanych zadań”.

Zakup bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych to jeden z programów planu modernizacji technicznej wojska, ujęty także w ogłoszonym w 2019 r. planie na lata 2021-2035. Zapisany w nim program Gladius zakłada zakup dronów zdolnych zwalczać silniej opancerzone cele niż dostarczane dotychczas drony Warmate.

Jak przekazał resort obrony, bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius przeznaczone będą do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5. 

RL/ PAP/ opr. DySzcz

Fot. Twitter MON

Exit mobile version