Muzyka, spektakle, gra miejska. W Lublinie wystartowały 32. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku [ZDJĘCIA]

pm sans 260522 013 2022 05 26 135002 2022 05 26 212344

Ponad 20 spektakli teatralnych, występy muzyczne, a także gra miejska. W Lublinie rozpoczęły się Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku.

– To już 32 edycja wydarzenia – mówi Michał Stanowski z Fundacji Nieprzetartego Szlaku. – Nieprzetarty Szlak to ruch artystyczny, który robimy od 32 lat. Organizujemy cały cykl imprez artystycznych dla osób niepełnosprawnych. Są spotkania poetyckie, graficzne, muzyczne, wokalne a finałem jest to, co w tej chwili się odbywa, czyli Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych.

– Mam przyjemność być reżyserem i autorem scenariusza spektaklu – mówi Luiza Tabaczewska, nauczyciel w Szkole Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie. – To taka krótka etiuda traktująca o królu Maciusiu, na podstawie książki Janusza Korczaka „Król Maciuś”. Stąd tytuł „Wielkie mały król”. To był ich pierwszy występ na dużej scenie. Byli bardzo zestresowani, ale bardzo zmotywowani. Do tej pory występowaliśmy tylko w murach szkolnych dla małej, kameralnej publiczności, a tutaj takie wielkie wydarzenia. Ale pięknie się sprawdzili, pięknie sobie poradzili.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku

– Nasza historia działa się 5 wieków temu – mówi Hanna Jośko, terapeutka. – Opowiada o naszym miejscu, Matczynie oraz pobliskim Babinie. Mieliśmy tutaj pięknie ubrane i uczesane damy, a to nasz król.

– Zobaczyłem w tym niesamowitą możliwość rozwoju, terapii poprzez teatr, poprzez działania artystyczne. I tak się zaczęło. Jestem dzisiaj w wyszywance. Kupiłem ją wiele lat temu we Lwowie. Ponieważ mamy dzień ukraiński, podczas którego wszystko tłumaczy się na język ukraiński. Włączamy osoby z Ukrainy i myślimy o tych relacjach, które mamy z Ukrainą, więc jestem w wyszywance – dodaje Michał Stanowski.

– To jest wersja ukraińska spektaklu „Zwierzątka. Małe zwierzenia”, takiego kultowego lubelskiego spektaklu, do którego powracamy teraz, ale w nowej wersji, bo w języku ukraińskim – mówi Paweł Passini, reżyser, twórca neTTheatre. – Nasza bajka może trafić do widza, który w tej chwili tego najbardziej potrzebuje. Historie, który gramy, to są historie o pokonywaniu strachu, o tym jak oswoić strach, o tym, że jak człowiek zbierze się w sobie, to może znaleźć odwagę na wszystko.

– Dla nich to znaczy wszystko. To jest wyjście poza szkołę, wyjście poza stygmaty, schematy, wyjście do ludzi, pokazanie się jako prawdziwy, pełnoprawny i w pełni sprawny artysta – dodaje Luiza Tabaczewska.

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku potrwają do niedzieli (29.05) do godziny 14.00. Uroczyste otwarcie wydarzenia odbędzie się jutro (27.05) o godzinie 10.00 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

InYa / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version