Nadchodzą zmiany w programie „Czyste powietrze”

kopciuch 2022 05 23 182707

Będą zmiany w programie „Czyste Powietrze”. To w związku z sytuacją rynkową i rosnącą ceną paliw.

Dzięki programowi właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotację na wymianę starego pieca – tzw. kopciucha – oraz ocieplenie domu wraz z kompleksową termomodernizacją.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” mają przede wszystkim stanowić zachętę dla osób, które będą wnioskować o dotację na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku mieszkalnego. Sama inwestycja ma zaś doprowadzić do znacznego ograniczenia zużycia ciepła niezbędnego do ogrzania budynku.

– Dofinansowanie w ramach programu mogą otrzymać właściciele albo współwłaściciele domków jednorodzinnych, a dofinansowanie dopasowujemy do grupy dochodowej. Do tej pory istniały dwie takie grupy, a w tym roku dopisaliśmy do programu trzecią – mówi kierownik Zespołu Ekspertów Ekologicznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Kamil Karwowski. – To są wnioskodawcy, którzy kwalifikują się do najwyższej grupy dofinansowania, czyli są to wnioskodawcy z dochodem, w przypadku gospodarstw wieloosobowych, nieprzekraczającym kwoty 900 złotych. Natomiast w przypadku gospodarstw jednoosobowych – kwoty 1 260 złotych. Gdy wnioskodawca ma ustalone prawa do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego, mówimy o dofinansowaniu bardzo wysokim. To intensywność wsparcia od 90% kosztów nawet do 100%, jeżeli chodzi o audyt energetyczny.

Jedną z modyfikacji w programie „Czyste Powietrze” będzie dodatkowe wsparcie dla tej grupy beneficjentów. Chodzi o wsparcie nie tylko finansowe, lecz również pomoc logistyczną w realizacji inwestycji.

– W ramach programu „Czyste Powietrze” zawartych zostało do tej pory ponad 21 tysięcy umów, kwota ich wsparcia to ponad 400 milionów złotych – dodaje Karwowski. – Jeżeli chodzi o najczęściej wybierane źródła ciepła, do tej pory były to piece gazowe. Robiliśmy takie rozeznania, z których wynikało, że około 60% wszystkich źródeł ciepła, które są refundowane w ramach programu, to są kotły gazowe. Natomiast biorąc pod uwagę sytuację za naszą wschodnią granicą, problemy z dostawami gazu, widzimy, że ta tendencja ulega zmianie. Odnotowujemy coraz mniej wniosków na wymianę źródła ciepła właśnie na piec gazowy. Natomiast coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła.

– Czekają nas także zmiany w finansowaniu programu – zaznacza Karwowski. – Aktualnie program jest finansowany ze środków krajowych, dokładnie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Natomiast trwają prace na przejście na finansowanie unijne, m.in. w tym kierunku są już procedowane zmiany programu.

Nowa wersja programu „Czyste Powietrze” ma zostać ogłoszona w wakacje. Fundusz planuje także wdrożenie nowego programu pod nazwą „Ciepłe Mieszkanie”, który będzie uzupełniał „Czyste Powietrze”. On również ma wystartować w wakacje.

Program „Czyste Powietrze” prowadzony jest od 2018 roku. Dotacja obejmuje wymianę starych i nieefektywnych pieców na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, a także przeprowadzenie gruntownych prac termomodernizacyjnych budynku, w tym jego ocieplenie oraz wymianę drzwi i okien.

EwKa / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version