„Nie chcę mieć nic wspólnego z rosyjskim faszystowskim reżimem”. Znany reżyser Iwan Wyrypajew został polskim obywatelem

iwan wyrypajew rezyseria wujaszek wania teatr polski 2017 5965 2022 05 21 173041

– Dzisiaj zostałem obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej – oświadczył w mediach społecznościowych urodzony w Rosji reżyser, aktor i dramatopisarz Iwan Wyrypajew. Nadal będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu, wielu lat – zapewnił.

– Złożyłem wniosek o obywatelstwo do prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy jeszcze przed wojną, praktycznie rok temu – napisał artysta, informując, że w sobotę otrzymał obywatelstwo polskie.

– Żegnam się z moim rosyjskim obywatelstwem. Niestety, podobnie jak moi koledzy pisarze, naukowcy i po prostu ludzie posiadający serce, pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w nazistowskich Niemczech, ja tak samo musiałem zrezygnować z obywatelstwa kraju z faszystowskim reżimem politycznym. Przykro mi, że w Rosji nastał reżim faszystowski – czytamy w wypowiedzi Iwana Wyrypajewa w mediach społecznościowych.

Reżyser i dramatopisarz podkreślił, że „nie chce mieć nic wspólnego z reżimem”. Jak zapewnił, nadal będzie robił wszystko, co w jego mocy, „aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu, wielu lat”. Wyraził wdzięczność wobec wszystkich Polaków, dzięki którym od lat tworzył w naszym kraju. – Dziękuję Panu Prezydentowi RP oraz moim kolegom, wybitnym polskim twórcom, którzy podpisali list poparcia dla mnie – napisał.

Artysta podziękował również prawnikom, którzy pomogli mu przejść przez skomplikowaną procedurę. – W Polsce mam rodziców, braci i siostry, dzieci, studentów, kolegów, przyjaciół. Więc jestem w domu. Zawsze uważałem i nadal uważam, że człowiek to nie narodowość, obywatelstwo, rasa, a nawet płeć. Człowiek to wszechświat – podsumował.

Iwan Wyrypajew urodził się w 1974 roku w Irkucku. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Irkuckiej Szkoły Teatralnej. Studiował także reżyserię w Instytucie Teatralnym im. B. Szczukina w Moskwie. W 2001 r. rozpoczął współpracę z moskiewskim „Teatr.doc”. Jako reżyser ma na koncie kilkadziesiąt inscenizacji teatralnych na całym świecie.

Zdobywca licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych. Światowy rozgłos przyniósł mu dramat zatytułowany „Sny”. Szczególne uznanie polskiej publiczności zyskał także debiutem filmowym „Euforia”, wyróżnionym w Wenecji i Warszawie. W 2012 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii „Teatr”.

Prywatnie, od 2007 roku, jest mężem polskiej aktorki Karoliny Gruszki.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska / Weda Project / nadesłane

Exit mobile version